Instagram’ın Çok Konuşulan NFT Hamlesinin Detayları!

İlayda Peker

NFT’ler her ne kadar piyasa düşüşünden etkilenmiş olsalar da büyük platformlar bu konuda adımlar atmaya devam ediyor. Sosyal medya devi Instagram’ın Salı günü yaptığı duyuruya göre, kullanıcılar non fungible token’lar basmak için platformu kullanabilecek.

Instagram’dan NFT Hamlesi

Yaygın olarak kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması, içerik oluşturucuların NFT’lerini satmalarına izin verecek olan kendi pazarını da başlatacak. Duyuru, Instagram’ın ana şirketi Meta’nın, kripto para piyasasının bu yılın başlarında büyük bir düzeltme yaşamasına rağmen Web3 noktasında daha sağlam adımlar atmak istediğini gösteriyor.

Buna ek olarak daha önce Financial Times, Meta’nın yaratıcıların Ocak ayında NFT‘leri basıp satmalarına izin verme planını açıklamıştı. Meta, başlangıçta yeni NFT özelliklerini tüm kullanıcılara sunmadan bu yeni özelliği belirli bir içerik grubuyla test edecek.

Öte yandan Mayıs ayında Meta, içerik oluşturucuların NFT’lerini profil resimleri olarak göstermelerine de izin verdi. Meta şimdilik Ethereum, Flow ve Polygon blok zincirlerini destekliyor, ancak gelecekte Solana dahil başka seçenekler de eklemeyi planlıyor.

Influencer’lar ve Yeni Özelliğin Etkileri

Eski adı Facebook olan Meta, geçtiğimiz yıl attığı metaverse adımı ve yeniden markalaşması ile birlikte dikkatleri üzerine çekmiş ve hatta metaverse coin’lerin gözle görülür artış yakalamasına imkan sunmuştu.

Ancak sonrasında teknoloji devinin değerinde düşüş yaşandı ve şirket bu durumu düzeltmek için çeşitli adımlar atmaya başladı. Şirketin net geliri üçüncü çeyrekte neredeyse yarı yarıya azaldı ve bu da Meta’nın hisse fiyatında büyük bir düşüşe neden oldu.

Yine de elde edilen son bilgilere göre Meta, kötü gidişata rağmen metaverse, web3 ve NFT’ler ile güçlü durmaya çalışıyor. Artık ABD’nin en büyük 20 şirketi arasında yer almayan teknoloji devi, şirketin fintech başkanı Stephane Kasriel’e göre dijital koleksiyonların yardımıyla influencer’ları cezbetmeye çalışıyor.

Bunlara ek olarak metaverse coin’ler genel kripto para piyasası ile birlikte hareket etmeye devam ediyor. Piyasada yaşanacak genel bir toparlanma sonrasında ise metaverse coin’lerde de yeni yükselişlerin görülebileceği düşünülüyor.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Fiyatlardan Bağımsız Olarak Kriptolara İlgi Artıyor!

Sonraki Haber

Bu, Kripto Kışın Bitmek Üzere Olduğunun Sinyali Olabilir!

İlgili Haberler