Solana Tabanlı Algoritmik Stablecoin’de Yüzde 85 Düşüş!

İlayda Peker

Solana tabanlı algoritmik stablecoin NIRV, Çarşamba günü uyarlanabilir verim protokolü Nirvana Finance’e yapılan bir hack’in ardından ABD doları sabitini kaybetti ve %85 düşüş yaşadı.

Yeni Stablecoin Vakası

Nirvana Finance‘in yerel tokeni ANA’nın %85 oranında düşüşüne de sebep olan flash loan saldırısı, 3,49 milyon dolarlık Tether (USDT) kaybına neden oldu ve SolanaFM ekibi fonların bir flash loan yoluyla çekildiğini ilk doğrulayan ekip oldu. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “Solend Protokolü’nün Flash Loan’larını kullanan bilgisayar korsanı, Nirvana Finans Hazinesinden 3,49 milyon USDT‘yi için kullanılan Solend Ana Havuz Kasasından 10 milyon ABD Doları ödünç aldı.” sözleri kullanıldı.

Yazının yayına hazırlandığı sırada, hem NIRV hem de ANA yaklaşık %85 düşüşle sırasıyla 0.14 dolar ve 1.33 dolara düştü. Nirvana’nın web sitesi de protokolün, “kötü niyetli bir şekilde saldırıya uğradığını ve yedek fonların çalındığını” doğruladı. Dolayısıyla NIRV ve ANA teminatlarını kaybettiler ve teminatlı piyasa değerine sahip değiller.

Öte yandan Nirvana ekibi hacker’a 300.000 dolarlık bir whitehat ödülü ve kimliklerine yönelik soruşturmanın durdurulmasını teklif ediyor. Şimdiye kadar ise bilgisayar korsanının merkezi bir borsaya bağlı cüzdanının belirlendiği ifade ediliyor.

NIRV Algoritmik Stablecoin’i

Algoritmik olarak teminatlandırılmış NIRV, protokol tarafından ironik olmayan bir şekilde “süper kararlı” bir token olarak tanımlanıyordu. Solana Forums’daki açıklayıcı bir konuya göre varlık, Nirvana’nın rezervlerindeki merkezi olmayan sabit para delegasyonu aracılığıyla bir sabit para ağı tarafından destekleniyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “NIRV, protokolün bakış açısından her zaman 1 dolar olarak kabul edilir. Bu dolar değeri, ANA token’larında da belirtilir. Örneğin, ANA’nın spot fiyatı 12 dolar ise, protokol bir ANA token’ı satın almak için 12 NIRV’yi kabul eder.” sözleri kullanılıyor.

Buna ek olarak Terra’nın algoritmik stablecoin’i TerraUSD Classic‘in (USTC) ilk varyasyonu, Mayıs ayında piyasadan 40 milyar doların silinmesine neden olan bir ölüm sarmalının ardından büyük ses getirerek hezimete uğramıştı.Total
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Önemli Direnci Test Ediyor: Yükseliş Trendi Başlayacak Mı?

Sonraki Haber

Shiba İle İlgili İlginç Teoriler ve Yakım Detayları

İlgili Haberler