Stablecoin Hakimiyetinde Rekor: Bu Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Kripto para birimlerinde yaşanan son toparlanma sinyalleri piyasada bir nebze olsun rahatlamaya yol açmış olsa da elde edilen bazı veriler hala ayı piyasasında olduğumuzu gösteriyor olabilir. Bu veriler arasında stablecoin hakimiyetinin tarihi bir rekor kırmış olması da yer alıyor.

Stablecoin Hakimiyetinde Rekor

Yatırımcılar, kripto para birimlerini satmaya karar verdiklerinde genel olarak öncelikle BTC’lerini ya da altcoin’lerini stablecoin’lere dönüştürüyor. Bu işlemler 6 haftadır devam ederken, stablecoin piyasa hakimiyeti de rekor kırdı.

Stabelcoin piyasa hakimiyetinin artması, dünyanın en büyük stablecoin’i konumunda bulunan Tether arzının azaldığı bir dönemde geldi ve bunun özellikle dikkat çekici olduğu düşünülüyor. Ayrıca bildiğiniz gibi TerraUSD’de de büyük bir olay yaşandı. Buına rağmen stablecoin piyasa hakimiyeti rekor kırdı.

CoinGecko’ya göre, tüm stablecoin’lerin toplam piyasa değeri 155 milyar dolar. Toplam kripto piyasa değeri 943 milyar dolar, yani stablecoin’ler toplamın %16,4’ünü temsil ediyor. Ayrıca piyasa değeri bakımından en büyük ilk altı kripto para biriminin üçünün stablecoin olması da dikkatleri çekiyor.

Tether Baskınlığını Sürdürüyor

Endüstri gözlemcisi “Byzantine General”, USDT ve USDC hakimiyetinin hiç bu kadar yüksek olmadığı yorumunu yaptı. Tether ekosisteminden yapılan büyük ödemeler, arz kesintisine neden oldu, bu da “büyük oyuncuların ekosistemden tamamen çıkması” anlamına geliyor olabilir.

Bunlara ek olarak %43’lük pazar payı ile Tether (USDT) lider stablecoin konumunu koruyor. Ayrıca USDT arzı Mayıs ayı başında 83 milyar adet ile rekor seviyeler ulaşmıştı ancak şu anda arzda %19 azalma olduğunu belirtmek gerekiyor. Firmanın şeffaflık raporuna göre şu anda dolaşımda 67 milyar USDT var.

Tether, arzı azalmaya devam ederken son yedi gün içinde 3 milyar dolar civarında kesinti yaptı. Bu, Circle’ın USD Coin’inde aynı şey yapılmadığı için USDC’nin pazar payının düşmesine sebep olmuş gibi görünüyor.


Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

dYdX Token Müjdeyi Verdi! dYdX Yorumları!

Sonraki Haber

Coinbase’den Önemli Hamle: Bu Duyuru Kullanıcıları İlgilendiriyor!

İlgili Haberler