Solana Saldırısı: SOL Ağında Neler Oldu?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Solana ağında bir hack saldırısı oldu ve bazı kullanıcıların cüzdanlarındaki varlıkların tamamının kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiği görüldü. Yapılan açıklamalarda kaybın 6 milyon dolar değerinde olduğu ifade ediliyor. Saldırı ile ilgili güvenlik açığı ise şu an için kesin olarak bilinmiyor.

Solana Saldırısı

Solana ekosistemine katkıda bulunan @SolportTom, Twitter’da hack hakkında uyarıda bulunan ilk kişiler arasındaydı. Tom 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamalarda, “Saldırı sırasında herhangi bir mint olmadı” sözlerini kullandı. Bunun, ekosistem çapında bir şey olduğunu ifade eden popüler isim gambling hizmeti ile ilgili bir durum olabileceğini ifade etti.

Buna ek olarak bazı kullanıcılar hack girişiminin Phantom cüzdanı ile ilgili olabileceğini ifade etti ancak Phantom bu iddiaları anında yalanladı.

Phantom konuyla ilgili açıklamalarında, “Solana ekosisteminde bildirilen bir güvenlik açığının en alt noktasına ulaşmak için diğer ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda ekip bunun Phantom’a özgü bir sorun olduğuna inanmıyor.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Crypto Twitter kullanıcısı ve kripto geliştiricisi @0xfoobar, saldırının yaygın bir özel anahtar uzlaşmasına bağlı olduğunu ifade etti. Foobar’a göre hem Phantom hem de Slope cüzdanları etkileniyor ve bu da Phantom’un açıklamalarının doğru olduğunu gösteriyor olabilir. Foobar, bu noktada çözümün donanım cüzdanı kullanmaktan geçtiğini belirtiyor.

Net Açıklama Yok

Saldırı için sağlam bir açıklama yapılmaması nedeniyle Solana kullanıcılarına, her şeye erişimi iptal etmeleri ve tüm kripto paralarını bir donanım cüzdanına göndermeleri tavsiye edildi. Donanım cüzdanı olmayan kullanıcılar için tüm fonları merkezi bir saklama borsasına göndermek kabul edilebilir bir geçici çözüm olarak değerlendiriliyor.

Sadece kripto para ekosisteminde değil artık dijital her alanda kötü niyetli kişiler ile karşılaşıyoruz. Bu sebeple yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor.


Total
26
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yeni Bitcoin Balinası: Cüzdanında Ne Kadar BTC Var?

Sonraki Haber

Gucci Artık ApeCoin (APE) Kabul Ediyor!

İlgili Haberler