Solana Geliştiricileri Ağ Kesintisinin Nedeninin Hala Belirsiz Olduğunu Söylüyor

Bitcoin Haber

Solana geliştiricileri Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, hafta sonu ağ genelinde yaşanan kesintinin nedeninin hala belirsiz olduğunu ve incelemelerin devam ettiğini belirtti.

Solana’da Ağ Kesintisi

Geliştiriciler, “Yaklaşık 05:46:16 UTC 2023-02-25’te, Solana Mainnet Beta önemli bir performans düşüşü yaşadı. Sonunda doğrulayıcı topluluğunun ağın yeniden başlatılmasını tercih etmesine yol açtı. Bunun nedeni hala bilinmiyor ve aktif soruşturma altında.” sözlerini kullandı. Yapılan açıklamalara göre geliştiriciler sözlerine, “Kök neden hala bilinmiyor ve aktif soruşturma altında” diye ekledi.

Doğrulayıcılar ve geliştiriciler hafta sonu CoinDesk’e yaptıkları açıklamada, işlemlerin yavaş işlemesiyle başlayan sorunların Solana’daki faaliyetlerin neredeyse tamamen durdurulmasına dönüştüğünü söyledi.

Kullanıcılar, ağın doğrulayıcıları tarafından yeniden başlatılmadan önce, kesinti süresi boyunca herhangi bir token taşıyamadı veya herhangi bir işlem gerçekleştiremedi ve işlemlerin çok yavaş da olsa tekrar gerçekleştiğini gördü.

SOL Fiyatına Etkisi

Durdurmaya yönelik piyasa tepkisi nispeten çekingen kaldı. Solana‘nın yerel tokenları (SOL) Cumartesi gecesi 23,50 dolardan 21 doların biraz üzerine düştü ve Pazar gününden Pazartesi gününe kadar tüm kayıplarını sildi.

Bu arada, Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, Pazartesi akşamı attığı tweetlerde ağ kesintisinin arkasındaki ana neden olarak artan ağ oylaması teorilerini reddetti.

Yakovenko, “Oylar sadece işlem olarak sayılmıyor, kelimenin tam anlamıyla işlem olarak uygulanıyor çünkü bunu yapmanın daha ucuz bir yolu yok. Eğer oyları ağdaki tüm düğümlere ulaştırmanın daha ucuz bir yolu olsaydı, o zaman neden kullanıcı işlemleri de daha ucuz yolu tercih etmesin?” sözlerini kullandı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist, GRT, Avalanche ve Polkadot İçin Hedefler Belirledi

Sonraki Haber

Bitcoin Core Geliştiricisinden Uyarı Niteliğinde NFT Açıklaması

İlgili Haberler