Solana Fiyatı Yıl Başından Bu Yana Yüzde 15.300 Arttı! Artışın Sebepleri Neler?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre şu anda piyasa hacmi bakımından en büyük 4. kripto para konumunda bulunan Solana (SOL) yıl başından bu yana %15.300 oranın artış yaşadı.

SOL’un Büyük Artışı

Solana’nın yerel tokeni SOL, şu anda trend olan paralardan biri olmaya devam ediyor. 4 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 248 dolara ulaştıktan sonra yazının yayına hazırlandığı sırada SOL 240 dolarda işlem görüyor.

Forbes’a göre analistler, SOL fiyatını bu yıl şu anki en yüksek seviyelerine çıkaran birkaç faktör olduğuna inanıyor.

Bu uzmanlar arasında önde gelen analist, podcast yayıncısı ve yatırımcı olan Scott Melker de var. Melker, gerek işlem ücretleri olsun gerekse de işlem hızı olsun Solana’yı Ethereum’a büyük bir rakip olarak gördüğünü dile getirdi. Ayrıca Melker Solana fiyatındaki büyük artışın bu yıl önemli ölçüde büyüyen kripto para ekosistemine ve non-fungible token’ların (NFT) önlenemez başarısına bağlıyor.

Bunlara ek olarak geliştiriciler de Solana üzerinde büyük bir titizlikle çalışıyor. Dolayısıyla bu durumun da SOL fiyatının muazzam fiyat hareketi üzerinde etkisinin olduğu düşünülüyor. Ayrıca SOL’un benimsenme açısından da önemli bir ivme kazandığı ifade ediliyor.

İşlem Hızı

İşlemleri geleneksel sistemlere göre daha hızlı gerçekleştirme durumu kripto para birimleri için oldukça önemli. Yaklaşık olarak iki ay önce Eylül ayında Solana saniyede gerçekleşen işlem miktarı 400.000’e ulaştı. Bu da oldukça önemli bir rakam olarak değerlendiriliyor.

Dolayısıyla aslında SOL fiyatının artışının arkasında oldukça önemli etkenler bulunuyor. SOL fiyatının temelleri sağlam bir şekilde yükseldiğini ifade eden analistler, bu sebeple fiyatıların uzun vadede artmaya devam etmesinin olası olduğunu düşünüyor.

Ancak yatırımcıların her koşulda olduğu gibi bu durumda da risk kontrolü yaparak ve gerekli araştırmaları sağladıktan sonra işlemlerini gerçekleştirmeli.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

JPMorgan Stratejistleri, Lider Bitcoin’in Adil Fiyatını Belirledi

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Büyük Ralli Öncesinde Bir Düzeltme Yapabilir Mi?

İlgili Haberler