Solana Enerjide Önde: 1 SOL İşlemi 2 Google Aramasından Daha Az Enerji Kullanıyor

İlayda Peker

Solana Vakfı 25 Kasım’da bir rapor yayınladı ve bu rapor Solana (SOL) ile ilgili önemli enerji verileri içeriyor. Rapora göre bir SOL işlemi, Google yapılan iki aramadan daha az enerji harcıyor. Ayrıca telefonunuzu şarj ederken de bir SOL işleminden 24 kat daha fazla enerji kullanıyorsunuz.

SOL ve Enerji Konusu

Rapor, ağdaki tek bir işlemin 0.000051 kWh veya 1.836 Joule enerji kullandığını belirtiyor. Google ise ortalama bir arama için 0.0003 kWh veya 1.080 Joule enerji kullanıyor. Buna ek olarak rapor, tüm Solana ağının yılda tahmini 3,186,000 kWh kullandığını belirtiyor ve bunun da 986 Amerikan hanesinin ortalama elektrik kullanımına eşit olduğu ifade ediliyor.

Mayıs ayında Solana Vakfı, Solana ağındaki işlemlerin “çevresel etkisini belirlemek” için bir rapor hazırlaması amacıyla Robert Murphy ile anlaştı. Murphy ise Othersphere’in kurucusu  ve daha önce Dünya Bankası’nda Enerji Uzmanıydı.

Solana Ağı

Solana ağı, yılda tahmini 20 milyon işlemi işleyen 1.196 doğrulayıcı node ile aslında Bitcoin veya Ethereum‘dan daha az merkezi değil.

Bunun yanında raporda, vakfın bu yılın sonundan önce karbon nötr hale gelmek ve ekosistemin çevresel ayak izini dengelemek için bir program uygulayarak ağın enerji kullanımını daha da azaltacağı belirtiliyor. Ancak bu durumun nasıl gerçekleşeceği ile ilgili net bir bilgi paylaşımının olmadığı görülüyor.

Öte yandan Solana (SOL), bir Proof of Stake konsensüs mekanizmasına dayanıyor ve bu da Bitcoin gibi proof of work mekanizmasını kullanan sistemlerden daha az enerji kullandığı anlamına geliyor. Örneğin; Statista, tek bir BTC işleminin ortalama 4.222.800.000 jul kullandığını tahmin ediyor.Total
28
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MoneyTree: P2E NFT GameFi ve DeFi Platformu

Sonraki Haber

Centaurify ve Müzik Endüstrisi Devrimi

İlgili Haberler