SOL Neden Yükseldi: Solana Mı, Ethereum Mu?

İlayda Peker

Son zamanlarda Solana (SOL), piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında en iyi performans gösteren varlık olarak karşımıza çıkıyor. Piyasa, Solana Labs’ın akıllı telefon duyurusuna olumlu tepki veriyor gibi görünüyor.

SOl Fiyatı ve Gelişmeler

Yazının yayına hazırlandığı sırada son 1 hafta içinde %38 oranında artış yaşamış olsan SOL 41,9 dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte SOL’ün son 24 saat içinde de %10’da fazla yükselmiş olması dikkatleri çekiyor.

SOL’den sonra en iyi performans sergileyen kripto para birimi ise Polkadot (DOT) olarak karşımıza çıkıyor.

Analistlere göre Solana, büyük satış baskısı yaşadıktan sonra toparlanıyor. Kripto piyasasıyla paralel olarak yaşanan düşüşlerin yanı sıra, kripto para birimi olumsuz haberlerden ve kullanıcıların işlem yapmasını engelleyen bir dizi ağ kesintisinden de etkilendi.

Ancak analistlere göre bu haftanın yükseliş momentumu akıllı telefon duyurusuyla ilgili olabilir. Yine de bazı analistler SOL’ün yolunun uzun olduğuna ve önünün açık olduğuna inanıyor. Dolayısıyla analistlere göre Solana hala Ethereum için en büyük rakip olarak kendini gösteriyor.

Analistler, Solana’nın arkasındaki ekibin, insanların Ethereum kullanırken yaşadıkları karmaşıklıkları ve zorlukları ele aldığını iddia ediyor. Analistler, ağ, ekosistem ve ürünler konusunda çok az teknik bilgiye sahip olarak da Solana’yı kullanabileceklerini ifade ediyor.

Solana Mı, Ethereum Mu?

Analistler, Solana geliştiricilerinin Ethereum geliştiricilerinden “daha üretken” ve daha “odaklı” olduğunu iddia ediyor.

Bunlara ek olarak, Ethereum DeFi protokolleri toplam kilitli değerde (TVL) 100 milyar doların üzerinde bir değere sahipken, Solana 12 milyar doların üzerine çıktı. Bu noktada her ne kadar şu anda Solana TVL konusunda ETH’nin gerisinde kalsa da yeni bir boğa döneminde analistler ETH ve SOL’ün bu konuda da rekabet edebileceğine inanıyor.Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Gelişmeleri XRP Fiyatını Yukarı Taşıdı

Sonraki Haber

Ethereum Balinalarının Tercihleri Bu Altcoin’lere Kayıyor

İlgili Haberler