Singapur Kripto Paraları Yasaklayacak Mı? Ülkenin Kripto Paralara Bakışı!

Fatih Çetin

Singapur Para Otoritesi Müdürü Ravi Menon kripto paralarla alakalı planlarını açıkladı. Singapur’un en yetkili finans düzenleyici kurumunun başındaki isim kripto paraların yasaklanmayacağını aksine onların destekleneceğini söylüyor. Bloomberg Crypto tarafından yayınlanan bir makaleye göre Menon, kriptoyu yasaklamanın ve Web3.0 segmentine saldırmanın ülkesi için iyi bir seçenek olmadığından emin ve böyle bir şey olmayacak.

Singapur ve Kripto Paralar

Çin benzeri yasaklar yerine geniş güvenlik önlemlerini değerlendiren Singapur, kripto paraları engellemeyi düşünmüyor. Kripto paralarla alakalı mevcut ve gelecek riskleri kapsamlı düzenlemelerle minimize etmek isteyen Singapur, ülke için en doğru kararı almaya çalışıyor. Bu stratejinin bir parçası olarak Monetary Authority of Singapore (MAS) lisans almakla ilgilenen kripto işletmeleri için yüksek gereksinimleri savunmaya devam edecek.

“Ülkemizde tüm kripto para borsalarının hizmet vermesi gerekmiyor. Yüksek standartları karşılayabilen işletmelere izin vereceğiz”.

Singapur fintech ve varlık yönetimi merkezleri listesinde iyi bir yerde bulunuyor. Bununla birlikte, katı bir lisanslama politikası var, 2020-2021’de yüzlerce başvuru sahibinden sadece üç şirket MAS lisansı almayı başardı.

Kripto ve Yerel Ekonomi

Menon, Singapur’da kripto para biriminin benimsenmesinin bazı faydalarından da bahsetti. Ona göre, kripto ekosistemi ülkede istihdam ve katma değer üretiyor. Sadece teknoloji alanındaki faydalarını bir kenara bırakırsak kripto ekonomisi tüm sektörlere yarar sağlıyor.

2 Eylül 2021’de Singapur, Binance‘ı KYC politikasıyla ilgili sorunlar nedeniyle uyarı listesine almıştı. Önde gelen CEX, SGD çiftlerini kaldırmak ve Singapurlu IP adreslerine sahip kullanıcıları sistemin dışına atmak zorunda kalan Binance, gerekli yükümlülükleri yerine getirerek geri dönmek istiyor.

Ülke kripto paralarla alakalı son derece olumlu, tek sorun işletmelere biraz daha ağır şartlar yüklüyor olması. Bunun gereksiz olduğunu kimse söyleyemez, birçok ülkede kripto para borsaları düzenleyicilerin gazabına uğramadan kolayca faaliyet gösteriyor. Ancak şimdiye kadar çok sayıda borsa da müşterilerinin paralarını çalarak ortadan kaybolmayı başardı. Riskleri minimize etmek oldukça önemlidir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Hash Oranı Başka Bir Yüksek Seviyeye Ulaştı

Sonraki Haber

5 Milyar Doların Üzerinde SHIB Bulunduran Cüzdan Harekete Geçti

İlgili Haberler