Silvergate Ateş Altında: ABD Senatörleri Kripto Dostu Bankayı Suçluyor 

Bitcoin Haber

Kripto para dostu bir banka olan Silvergate Capital Corp, çökmüş kripto para borsası FTX ile bağlantısı nedeniyle iki partili bir grup ABD senatörünün baskısıyla karşı karşıya. 

Senatörler FTX Yanıtı Konusunda Silvergate’e Baskı Yapıyor 

Aralarında Elizabeth Warren, Roger Marshall ve John Kennedy’nin de bulunduğu senatörler bankaya bir mektup göndererek FTX’in müşteri fonlarını kötüye kullandığı iddiasından haberdar olup olmadığını sordu. 

Senatörler Silvergate‘i, “gizli denetim bilgilerinin” ifşa edilmesine ilişkin kısıtlamaları gerekçe göstererek Aralık ayında sorularını tam olarak yanıtlamayı reddetmekle suçladılar. Senatörler bu gerekçeyi de eleştirerek, hem Kongre’nin hem de kamuoyunun Silvergate’in FTX’in çöküşündeki rolü hakkında, özellikle de banka 2022’de son kredi mercii olarak Federal Konut Kredisi Bankası’na başvurduğu için, bilgiye ihtiyacı olduğunu ve bunu hak ettiğini belirttiler. 

Senatörlerin ilk mektubuna yanıt olarak Silvergate, FTX ve ilgili kuruluşlar hakkında durum tespiti yaptığını ve ABD Merkez Bankası tarafından yıllık incelemelere ve bağımsız denetimlere tabi olduğunu söyledi. Banka ayrıca FTX ve Alameda Research ile ilişkili hesapları içeren işlemleri de gözden geçirdiğini söyledi. 

Yine de Elizabeth Warren, Roger Marshall ve John Kennedy, Silvergate’i önceki yanıtlarında önemli bilgileri atlamakla suçladılar. 

Son mektuplarında Silvergate’ten, FTX’in müşterileri Alameda’nın Silvergate’teki hesabına para aktarmaya yönlendirdiğinin farkında olup olmadığı ve herhangi bir işlemi şüpheli olarak işaretleyip işaretlemediği hakkında yeni bir dizi soruyu yanıtlamasını istediler. Senatörler ayrıca Silvergate’in durum tespiti uygulamaları, denetimlerinin sonuçları ve Federal Home Loan Bank kredisinden elde ettiği geliri nasıl kullanmayı planladığı hakkında da bilgi talep ettiler. 

Zaman Tükeniyor 

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried ve diğer üst düzey yöneticiler, FTX’in milyarlarca dolarlık müşteri varlığının Alameda Research’e aktarılmasını içeren bir dolandırıcılık planı yürütmekle suçlanıyor. Bu fonlardan bazılarının Silvergate hesapları üzerinden yönlendirildiği bildirildi. 

Silvergate’ten bir temsilci, firmanın kapsamlı bir uyum ve risk yönetimi programına sahip olduğunu ve FTX ve Alameda Research ile ilgili önemli bir durum tespiti yaptığını belirtti. Yine de Federal Mevduat Sigorta Şirketi’nin eski inovasyon şefi Sultan Meghji, bankaların gizli denetim bilgilerini ifşa edemeyeceğini ve Kongre’nin bu bilgileri elde etmek için bankacılık düzenleyicileri ile birlikte çalışması gerektiğini doğruladı. 

Senatörler Silvergate’e sorularına yanıt vermesi için 13 Şubat’a kadar süre tanıdı. Bu soruşturmanın sonucu Silvergate’in FTX müşteri fonlarının uygunsuz bir şekilde transfer edilmesindeki sorumluluğunun kapsamı hakkında önemli bilgiler sağlayacaktır. Ayrıca, banka ya da denetçilerin iddia edilen dolandırıcılığa olanak sağlamış olabilecek uyum hatalarının belirlenmesine de yardımcı olacaktır. 


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kötü Niyetli Kripto İşlemlerinde Yüzde 93 Azalma! 

Sonraki Haber

Avukat, Celsius Varlıkları İçin Verilen Tekliflerin Reddedildiğini İnkar Etti 

İlgili Haberler