FTX Avukatından Önemli Hamle!

İlayda Peker

FTX avukatı Andrew Dietderich, Sam Bankman-Fried‘in kurucu ortak Gary Wang’a Alameda Research için bir kredi hattı açmasını emrettiğine dair bomba gibi bir ifade verdi. Alameda Research, geçtiğimiz yıl yaşanan talihsiz kazanın merkezinde yer alan kripto borsasının kripto şirketidir. Olay FTX, Alameda Research ve yaklaşık 130 iştirakin “likidite sıkışıklığı” nedeniyle ABD’de iflas başvurusunda bulunmasıyla sonuçlandı.

Rapor: FTX Alameda Research için Kredi Hattı Açtı

New York Post’a göre avukat bu bilgiyi 11 Ocak’ta Delaware iflas mahkemesinde yapılan bir duruşma sırasında açıkladı. Dietderich, FTX‘in eski patronunun Wang’dan Alameda Research için 65 milyar dolarlık “gizli bir arka kapı kredi hattı” açmasını istediğini açıkladı. Arka kapının amacının Alameda Research’ün borsanın müşterilerinden izin almadan FTX’ten borç para almasını sağlayan bir yöntem yaratmak olduğunu da sözlerine ekledi:

Bay Wang bu arka kapıyı, borsa için milyonlarca kod satırına tek bir sayı ekleyerek, FTX’ten Alameda’ya müşterilerin onay vermediği bir kredi hattı oluşturarak yarattı. Ve biz bu kredi limitinin büyüklüğünü biliyoruz. 65 milyar dolardı.

Kasım ayında Reuters, SBF’nin Alameda ve FTX arasında 10 milyar dolar transfer ettiğini kaydetmişti. Kaynaklara dayandırılan haberde, eski CEO’nun 2 milyar dolar daha transfer ettiği ve bu miktarın şu anda açıklanmadığı belirtildi. Bankman-Fried, 12 Ocak’ta yayınlanan bir “ölüm öncesi genel bakış” yazısında, FTX fonlarını çaldığı iddiasını reddetti. Yanıtında, Alameda’nın yaptığı gibi FTX International’ın da likit olmadığını söyledi. SBF, “Alameda’nın FTX’te açık bir marj pozisyonu olduğunu ve bankaya yapılan hücumun likidite yetersizliğini iflasa dönüştürdüğünü” açıkladı.

Bu Açıklamanın Önemi

FTX avukatının ifadesi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) iddialarını doğruluyor. Aralık ayında yetkililer SBF, Wang ve Alameda CRO Caroline Ellison hakkında suç duyurusunda bulundu. CFTC, FTX’in kurucu ortağının Alameda için “neredeyse sınırsız” bir gizli kredi hattı oluşturduğunu iddia etti.

Bu arada Alameda Research’ün eski CEO’su ve Wang, FTX’in dramatik çöküşüyle ilgili olarak kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etti. Öte yandan SBF sekiz suçlamayı kabul etmedi ve duruşmasının Ekim ayında başlaması planlanıyor. Bu arada, 250 milyon dolarlık bir tahvilin serbest bırakılmasının ardından ailesinin evinde ev hapsinde tutuluyor. Sam’in ebeveynleri Joseph ve Barbara Fried, mevcut FTX CEO’su John Ray tarafından da doğrulandığı üzere soruşturma altındadır. Ray, Bankman’ın oğluna “hukuki danışmanlık” vermesi karşılığında şirketten nakit para aldığını açıkladı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bonk (BONK) Yüzde 31 Yükseldi, İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasasında Son Durum

İlgili Haberler