Silicon Valley Bank’in Çöküşü Dogecoin Fiyatını Düşürdü!

Bitcoin Haber

Silicon Valley Bank‘ın Cuma sabahı bir banka operasyonu sonucunda çökmesi ve sermaye krizinin Amerika Birleşik Devletleri tarihinde bir finans kurumunun ikinci en büyük başarısızlığına yol açmasının ardından kripto para piyasasında büyük miktarda korku, belirsizlik ve şüphenin piyasayı sarmasıyla Dogecoin’in (DOGE) değerinde bir düşüş görüldü.

DOGE Düşüşü

Kripto dostu banka Silvergate’in çöküşü de 24 saatlik süre zarfında en iyi meme tokenlerinin piyasa değerinin yaklaşık %11 oranında düşmesiyle piyasa satışlarını tetikledi. DOGE’nin işlem hacmi neredeyse %30 artarak piyasada yoğun bir satış dalgasının yaklaştığını gösterdi.

Bu yazının yazıldığı sırada, DOGE 0,0640 dolardan işlem görüyordu ve bu da son yedi günde %21’lik bir düşüşe işaret ediyordu. Ayrıca, kripto piyasası takipçisi Coingecko’dan alınan veriler, köpek temalı madalyonun yalnızca son 24 saat içinde değerinin %11’ini kaybettiğini gösteriyor.

Meme token son 30 günde %31, son iki haftada ise %24 oranında değer kaybetti ve 2023’ün başından bu yana yalnızca %2’lik bir artış gösterdi.

Piyasa değeri açısından en büyük kripto olan Bitcoin‘in fiyatı ise 21.000 $ seviyesinden düşerek, BTC yatırımcıları Silikon Vadisi Bankası’nın başına gelen krizin bir sonraki bölümüne hazırlanırken, yazı yazıldığı sırada 20.372 $’dan işlem gördü.

DOGE‘yi çevreleyen makroekonomik belirsizlik, yüksek spekülatif doğasından ve temel değer eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Değeri büyük ölçüde yatırımcılardan ve tüccarlardan gelen taleple belirleniyor, bu da onu öngörülemez kılıyor ve ani duygu değişimlerine maruz bırakıyor.

Silikon Valley Bank DOGE’yi Düşürdü

Ancak DOGE’nin bugünkü fiyat düşüşü büyük ölçüde Silicon Valley Bank’ın ani çöküşüyle ilişkilendirilebilir.

SVB’nin düşüşü kısmen Federal Rezerv’in bir önceki yıl faiz oranlarını zorla artırmasına bağlandı.

Bankalar, faiz oranlarının neredeyse sıfır olduğu dönemde düşük riskli görünen uzun vadeli Hazine tahvilleri biriktirmişti.

Ancak Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını artırmasıyla bu yatırımların değeri düştü ve bankalar için gerçekleşmemiş zararlara yol açtı.

Buna rağmen, DOGE‘nin 24 saatlik işlem hacmi %103 artışla 681 milyon $’a ulaştı ve koşullar uygun olduğunda kolayca kazanca dönüşebilecek hareketli bir piyasa faaliyeti yarattı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

USDC 0,93 Dolara Düştü: Stablecoin’de İşler Karışıyor!

Sonraki Haber

BTC ve ETH Yükseliyor: Short Pozisyonlarda Tasfiyeler Geldi

İlgili Haberler