Silicon Valley Bank Alıcı Buldu, First Citizens Mevduat ve Kredileri Devraldı!

Bitcoin Haber

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Pazartesi günü First Citizens Bank & Trust Co. şirketinin Silicon Valley Bank’ın mevduat ve yükümlülüklerini satın alacağını duyurdu.

Son Gelişmeler

FDIC tarafından yapılan açıklamaya göre, satın alma işlemi, Silicon Valley Bank’tan 16,5 milyar dolar indirimle yaklaşık 72 milyar dolarlık varlık satın alınmasını içeriyor.

Satın alma ve üstlenme anlaşması Silicon Valley Bridge Bank’ın 17 eski şubesini kapsıyor. Anlaşma sonrasında bu şubeler 27 Mart tarihinde First-Citizens Bank & Trust Company olarak açılacak.

10 Mart itibariyle, teknoloji odaklı bankanın yaklaşık 167 milyar dolar varlığa ve yaklaşık 119 milyar dolar toplam mevduata sahip olduğu bildirildi:

FDIC, Silicon Valley Bank’ın iflasının Mevduat Sigorta Fonu’na maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olacağını tahmin etmektedir. Kesin maliyet, FDIC kayyumluğu sona erdirdiğinde belirlenecektir.

FDIC, First Citizens Bank’ın satın alınmasının ardından mevduatları sigorta limitine kadar korumaya devam edecek. Bu ayın başlarında HSBC, Silicon Valley Bank’ın Birleşik Krallık bölümünü 1 Sterlin karşılığında satın almıştı. Bu iştirak alımı Birleşik Krallık müşterilerinin 8,1 milyar doların üzerinde mevduat temin etmesine yardımcı oldu.

First Citizens, birleşik şirketin güçlü bir mali durumu koruyacağını ve çeşitli bir kredi portföyüne ve mevduat tabanına sahip olacağını iddia etti.

Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra FDIC, Silicon Valley Bridge Bank, National Association’ı kurdu. FDIC’ye göre, First Citizens’ın adi hisselerinde 500 milyon dolarlık potansiyel bir artışla öz sermaye değerleme hakları verildi.

SVB Kurtarması Piyasa Standardı Değil

Sektörel kriz, merkez bankalarını daha fazla potansiyel çöküşe karşı hazırlıklarını değerlendirmeye zorladı. Piyasadaki zayıflık UBS Group AG’nin uluslararası yatırım bankası Credit Suisse için teklif vermesine de yol açtı.

Ancak bankaların iflasları ve yetkililerin şimdiye kadar attıkları adımlar, gelecekte FDIC sigorta eşiğinin üzerinde kurtarmalar yapılmasını garanti etmiyor.

Geçtiğimiz hafta Hazine Bakanı Janet Yellen, mevduatların yalnızca sistemik risk ve önemli olumsuz ekonomik etki durumlarında karşılanacağını söyledi. FDIC’nin Başarısız Banka Listesine göre, 2019’dan bu yana on banka başarısız oldu.

SVB Financial Group, bankacılık kolunun iflasının ardından geçen hafta 11. Bölüm Koruma başvurusunda bulundu. Bankanın kapanması, en son 2008 yılında Küresel Mali Kriz sırasında yaşanan benzeri görülmemiş bir kargaşayı ortaya çıkardı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin: Libdogecoin Güncellemesi Yayınlandı, DOGE Fiyat Beklentisi

Sonraki Haber

Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Önemli Tarihler

İlgili Haberler