Küresel Bankacılık Krizi Bitcoin ve Kripto Paraları Nasıl Etkiledi?

Bitcoin Haber

12 milyar dolarlık finansal danışmanlık firması deVere Group’un CEO’su Nigel Green, ABD yeni bir niceliksel genişleme dönemine girerken yatırımcıların Bitcoin ve kripto gibi alternatifler aradığını söylüyor.

Kriz ve Bitcoin

Green bir blog yazısında, ABD Hazinesi’nin Silikon Vadisi Bankası’nın çöküşünden sonraki eylemlerinin, yatırımcıların sermayelerini korumanın yollarını aramasına neden olan yeni bir para basma ve finansal teşvik dalgasını temsil ettiğini söylüyor.

Green, Bitcoin’i mevcut ekonomik ortamda cazip kılan en önemli özelliklerden biri olarak 21 milyon coin’den oluşan kıt arzını vurguluyor:

Bitcoin, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın son çöküşünün ardından fiyatını arttırdı ve bankacılık krizi, küresel yatırımcıların güvenli liman, alternatif para birimleri arayışıyla dünyanın en büyük kripto para birimi için bir sıçrama tahtası görevi gördü… SVB kurtarma paketi özünde niceliksel genişlemenin (QE) yeni bir biçimidir. Bu, dolaşımdaki dolar arzını arttırır ve bu da artan arz satın alma gücünü azaltabileceğinden, doların diğer para birimlerine kıyasla değerinin düşmesine neden olabilir. Sonuç olarak bu durum yatırımcıları, arzı sınırlı olan Bitcoin gibi alternatifler aramaya itiyor.

Küresel Bankacılık Krizi

Green’e göre, küresel bankacılık krizi finansal istikrar için büyük bir tehdit oluşturuyor ve amiral gemisi kripto varlığı için tarihi bir anı temsil ediyor:

Yaklaşan finansal istikrar riskleri nedeniyle, Fed’in agresif faiz artırım gündemini duraklatacağını tahmin ediyoruz, bu da Bitcoin için yükseliş anlamına geliyor. Düşen faiz oranları borçlanmayı daha ucuz hale getirerek harcamalarda ve yatırımlarda artışa yol açabilir ve yatırımcılar daha yüksek getiri potansiyeline sahip alternatifler aradıkça BTC’ye olan talep de artabilir. Aslında, bu son bankacılık krizinden kaynaklanan serpinti, dünyanın en büyük kriptosu için daha büyük bir hedef için bir başlangıç noktası olarak hizmet ediyor gibi görünüyor. Bu tarihi bir sıçrama tahtası olayıdır.

Lider kripto para Bitcoin yazının hazırlandığı sırada 27.495 dolardan işlem görüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Bu Durum Boğa Katalizörü Olabilir!

Sonraki Haber

Polygon (MATIC) Bu Ölçümlerde Artış Görüyor, Gelecekte Ne Olacak?

İlgili Haberler