Shapella Yükseltmesinin Ardından Stake Edilen ETH’de Artış Mı Olacak?

Bitcoin Haber

Ethereum’un Shapella yükseltmesi eli kulağında, ancak bu Ethereum ($ETH) staking için ne anlama geliyor?

Shapella ETH’u Nasıl Etkiler?

Shapella çatalı birbirine bağlı iki yükseltmeden oluşuyor: Yürütme katmanıyla ilgili Ethereum İyileştirme Tekliflerini (EIP’ler) içeren Shanghai ve Ethereum’un mutabakat katmanına yönelik büyük bir güncelleme olan Capella. Shapella’da uygulanacak en önemli EIP seti, doğrulayıcıların stake edilmiş $ETH’lerini iki kategoride çekmeye başlamalarını sağlayan EIP-4895’tir: kısmi para çekme (yalnızca stake ödülleri) ve tam para çekme (ilk depozitolar ve karlar).

11 Nisan Salı günü, blockchain analiz firması IntoTheBlock (ITB), yaklaşan Shapella yükseltmesinin Ethereum stake etme üzerindeki potansiyel etkisi hakkında Twitter’da görüşlerini paylaştı. Yükseltme yaklaşırken, birçok kişi stake edilen $ETH yüzdesinin orta ve uzun vadede artıp artmayacağını merak ediyor. ITB, ağın başlangıçta para çekme işlemleri nedeniyle stake işlemlerinde bir düşüş yaşayabileceğini, ancak gelişen ağ dinamiklerinin nihayetinde stake edilen arzın yüzdesini artırabileceğini öne sürüyor.

ITB’nin tweetine göre, Ethereum diğer Proof-of-Stake (PoS) zincirleriyle karşılaştırıldığında, en iyi PoS zincirleri kendi yerel token arzlarının ortalama %45’ini stake etmektedir. Binance Coin ($BNB), arzının üçte birinden daha azı stake edilen diğer tek zincirdir, bunun nedeni muhtemelen $BNB’ye sahip olmanın kullanıcılara işlem ücretlerinde %25 indirim sunmasıdır – diğer PoS ağlarında bulunmayan bir yardımcı program.

Bu faktörler göz önüne alındığında ITB, Shapella çatallanmasını takip eden haftalarda stake edilen $ETH miktarının artma olasılığının yüksek olduğuna inanmaktadır. Varlıklarını süresiz olarak stake etme konusunda tereddüt etmiş olabilecek perakende sahipleri kademeli olarak daha fazla stake etmeye başlayabilir. Dahası, daha önce sınırlı ortaklarının sermayesini stake etmeye kilitleyemeyen kurumsal yatırımcılar artık $ETH’lerinden getiri elde etme fırsatına sahip olacak ve önceki riskleri azaltacaktır.

ETH Staking

ITB, stake etmedeki bu artışın bir yıl içinde %25-%30’a kadar ulaşabileceğini, Ethereum ağının güvenliğini güçlendireceğini ve satılabilecek $ETH arzını azaltacağını öngörüyor.

6 Nisan’da, ITB’deki kripto analitik girişiminde Araştırma Başkanı olan Lucas Outumuro, yaklaşan $ ETH kilitlerinin kısa ve orta vadeli etkilerini analiz ettiği “Ethereum’un Shapella Yükseltmesinin Etkisini Tahmin Etmek” başlıklı bir blog yazısı yayınladı. Outumuro yazısında, Shapella çatalının dinamiklerini, farklı endüstri oyuncuları için olası sonuçları ve Ethereum ağı ve yerel varlığı üzerindeki etkilerini ele aldı.

Outumuro, 12 Nisan 2023’te gerçekleşecek olan Shapella çatallanmasının, Ethereum’un proof of stake’e (PoS) geçişinin doruk noktasını oluşturduğunu ve doğrulayıcıların 34 milyar dolardan fazla stake edilmiş fonu çekme sürecine başlayabileceğini açıkladı. Bu para çekme işlemlerini çevreleyen belirsizlik ve anlayış eksikliğini kabul etti ve sürece ışık tutmayı amaçladı.

Outumuro, stake endüstrisindeki kilit aktörleri ve Shapella çatalının onları nasıl etkilediğini araştırdı. Şu anda stake edilen tüm ETH’lerin %35’inden fazlasını oluşturan Likit Staking Türevlerinin (LSD’ler), likit yapıları ve çıkış kuyruklarının olmaması nedeniyle Shapella’dan sonra net girişler görmesi bekleniyor. Heterojen bir grup olan tanımlanamayan doğrulayıcılar muhtemelen bir miktar ETH çekecek, ancak çoğu uzun vadeli ETH inananları olabileceğinden mutlaka satmayacaklar.

Coinbase ve Kraken gibi ETH stake’lerinin yaklaşık %20’sini elinde bulunduran Amerikan merkezi borsalarının (CEX’ler), hükümet müdahalesi nedeniyle Shapella çatalının ardından en büyük para çekme işlemlerini yaşayacağını söyledi. Kullanıcılarından bazıları varlıklarını satabilirken, diğerleri $ ETH‘yi çekip tutabilir ya da LSD’lere taşıyabilir.

Müşteriler adına doğrulayıcıları yöneten staking hizmetlerine gelince, işletme maliyetlerini karşılamak için kısmi para çekme işlemleri yapmalarını bekliyor, ancak tam para çekme işlemlerinin daha az olası olduğuna inanıyor. Uluslararası kripto borsalarında net girişler ve bir miktar satış görülebilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ADA Yükseldi, Cardano Artık Daha Güvenilir Mi?

Sonraki Haber

Bitcoin 30.000 Doları Koruyabilecek Mi? Piyasalarda Son Durum

İlgili Haberler