SEC’ten İki Bitcoin ETF’i İle İlgili Karar Çıktı!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), fiziksel olarak desteklenen iki Bitcoin ETF‘ini reddetti. Valkyrie ve Kyptoin, spot Bitcoin borsasında işlem gören fonları listelemek için başvuruda bulunmuştu ancak her iki ürün de düzenleyicinin standartlarını karşılayamadı.

İki ETF’e Red Kararı

SEC, spot dijital varlıklarla ilgili diğer finansal araçlarda daha önce yaptığı gibi bu iki ETF’i reddetmek için de aynı argümanları kullandı.  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, varlıklar için fiyat belirleyiciler olarak hareket eden borsaların komisyon gereksinimlerine uymadığına inanıyor.

Düzenleyiciler, kripto para piyasasındaki hemen hemen her varlığın merkezi olmayan yapısı nedeniyle doğası gereği imkansız olan manipülasyonları ve hatta değişken fiyat dalgalanmalarını önlemek için merkezi ve merkezi olmayan borsalara ihtiyaç duyar. Borsalar, düzenleyiciye göre, Bitcoin ile ilgili borsada işlem gören ürünlerin, yatırımcıların çıkarlarına aykırı olan spot piyasanın manipülasyonundan önemli ölçüde etkilenebileceğine inanıyor.

Diğer ETF’lerin Şansı Var Mı?

Çoğu ETF uzmanının belirttiği gibi, komisyon büyük olasılıkla bugün bildiğimiz şekliyle spot kripto varlıkları tarafından desteklenen ETF’yi asla onaylamayacak. SEC’in onayını almak için, kripto para birimi veya dijital varlığın büyük olasılıkla merkezileştirilmesi ve ABD yasalarına göre çalışan bir kuruluş tarafından yönetilmesi gerekir. Ancak bu, genel olarak tüm kripto para birimleri ve ademi merkeziyetçilik ilkelerine aykırı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Altcoin MATIC, Bu Gelişmelerin Ardından Rekor Tazeledi

Sonraki Haber

CEO Açıkladı: Ripple ve XRP Davaya Rağmen Nasıl Bir Yıl Geçirdi?

İlgili Haberler