SEC, Yatırım Danışmanlarını Kripto Saklama Konusunda Sorguluyor

Bitcoin Haber

SEC, müşteri fonlarını saklayan firmaların “nitelikli saklama kuruluşu” olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmek istiyor.

SEC’den Yeni Hamle

Reuters’in isimsiz üç kaynağa dayandırdığı haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtlı yatırım danışmanlarını, müşteri kripto varlıklarının saklanmasıyla ilgili kurallara uyup uymadıkları konusunda soruşturuyor.

Raporda, soruşturmanın kripto borsası FTX‘in patlamasının ardından hız kazandığı belirtildi.

Daha önce ortaya çıkan haberlerde de değinildiği gibi SEC, halka açık şirketleri, sektörün son kripto bulaşmasında bir payları varsa, yatırımcılara söyleseler iyi olur konusunda uyarıyor. SEC, şirketlerin “kripto varlıklarının aşırı itfaları, geri çekilmeleri veya itfaların veya geri çekilmelerin askıya alınması nedeniyle” işlerinde herhangi bir riskle karşılaşıp karşılaşmadıklarını sordu.

Son Gelişme Ne Anlama Geliyor?

Son gelişme, piyasa düzenleyicisi Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geleneksel finans ve kripto kesişiminde incelemeyi artırdığının bir başka işaretidir. SEC, müşterilerin dijital varlıkları genellikle üçüncü bir tarafta saklandığından, firmaların FTX de dahil olmak üzere platformlar için velayeti değerlendirmek için ne yaptıkları hakkında ayrıntılar arıyor.

Yatırım danışmanlarının müşteri fonlarını veya menkul kıymetlerini saklama kriterlerinden biri, firmanın “nitelikli saklama kuruluşu” olarak kategorize edilmesidir. SEC, “nitelikli emanetçiler bankalar, kayıtlı broker-bayiler, vadeli işlem komisyonu yatırımcıları veya belirli yabancı kuruluşlar olabilir” diyor.

Bunlara ek olarak Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun konuyla ilgili daha fazla detay vermediği de biliniyor.


Total
28
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

DOT, ADA’yı Geçti: Geliştirme Faaliyetine Göre En İyi Kripto Oldu

Sonraki Haber

MATIC %10 Artarken Polygon Günlük Aktif Adresler’de Ethereum’u Geçti

İlgili Haberler