SEC ve XRP Davasında Son Gelişme

İlayda Peker

12 Temmuz Salı günü, ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi Sulh Hakimi Sarah Netburn, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple aleyhindeki davasında önemli bir talebi reddetti.

XRP, SEC Davası Son Gelişme

Hatırlayacağınız gibi 22 Aralık 2020’de SEC, hem Ripple’a hem de iki üst düzey yöneticisine 1,3 milyar dolar değerinde kayıt dışı menkul kıymet satmak suçlaması ile dava açtı. Dolayısıyla aslında SEC, XRP’nin ABD federal menkul kıymetler yasalarına göre bir menkul kıymet olduğunu savunuyor.

Öte yandan SEC mektup önergesinde, William Hinman’ın Haziran 2018’deki konuşmasına ilişkin iç belgelerin avukat – müvekkil ayrıcalığı ile korunduğunu savundu.

14 Haziran 2018’de, daha sonra SEC’de Kurumsal Finansman Bölümü müdürü William Hinman, Yahoo Finance’in San Francisco, California’daki bir günlük “Tüm Piyasalar Zirvesi: Kripto” etkinliğinde bir konuşma yaptı. Konuşma, SEC’in bir dijital varlığın menkul kıymet olarak kabul edilip edilmeyeceğini belirlemek için “Howey Testini” nasıl kullanmayı planladığıyla ilgiliydi. Hinman’ın adından söz ettiği iki kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) idi ve bunların hiçbiri menkul kıymet olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Ethereum ve Bitcoin

Hinman o dönemdeki konuşmasında, “Ve bugün Bitcoin’e baktığımda, çabaları işletmede önemli bir belirleyici faktör olan merkezi bir üçüncü taraf görmüyorum. Bitcoin’in üzerinde olduğu ağ çalışır durumda ve belki de en başından beri bir süredir merkezi olmayan bir yapıya sahip görünüyor. Bitcoin’in teklif ve yeniden satışına federal menkul kıymetler yasalarının ifşaat rejimini uygulamak, çok az değer katacak gibi görünüyor.” sözlerini kullandı.

Sulh Hakimi Sarah Netburn de kararında avukat-müvekkil ilişkisi hakkında şunları söyledi:

Davalılar, Hinman’ın Konuşma gibi bir dış faaliyetle ilgili tavsiye amacıyla SEC avukatlarının bir ‘müşterisi’ olmadığını savunuyorlar. SEC, Konuşmanın Hinman’ın resmi görevlerinin bir parçası olarak geliştirilmesi gerektiğini, çünkü Konuşmaya düzenlemeler ve geri bildirim sağlayan SEC personelinin, “tamamen kişisel bir görev” hakkında girdi sağlamak için ajansın zamanını ve kaynaklarını kullanmalarının yasaklandığını bildirdi. Sözlü tartışmada SEC, Hinman’ın Konuşmayı hazırlarken ve düzenlerken SEC personelinden aldığı bilgilerin özel bir vatandaş olarak kendisine ulaşamayacağını vurguladı; yaptığı düzenlemeleri ve geri bildirimleri yalnızca işi bağlamında isteyebildi.


Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı: BTC 12.000 Dolara Kadar Gerileyebilir Mi?

Sonraki Haber

Kripto Paralar Çok Büyük Bir Düşüş Yaşayabilir!

İlgili Haberler