Grayscale: “Hayal Kırıklığına Uğradık” Bu Sefer Davalı SEC! 

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Grayscale Investments, Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot tabanlı bir Bitcoin borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürmek için yaptığı başvuru reddedildikten sonra Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı yasal bir süreç başlattı.

Grayscale’den SEC’e Dava

29 Haziran’da Kıdemli Hukuk Stratejisti, eski ABD Başsavcısı Donald B. Verrilli Jr.’ın Birleşik Devletler Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ne inceleme için bir dilekçe verdiği açıkladı. Yapılan açıklamalara göre SEC’in vermiş olduğu son karar, benzer yatırım araçlarına tutarlı muamele uygulamayarak, keyfi ve kaprisli hareket ettiğini gösteriyor. Bu noktada da  SEC’in İdari Prosedür Yasasını (APA) ihlal ettiği iddiasına dayanarak yasal bir itirazda bulunulacağı ifade ediliyor.

Öte yandan GBTC’de yönetim altında 12.92 milyar dolarlık varlığa sahip olan Grayscale Investments, 19 Ekim 2021’de düzenleyiciye başvurusunu yaptığından bu yana SEC’in Bitcoin trust’ını spot tabanlı bir ETF’ye dönüştürme kararını bekliyordu. Menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından 29 Haziran’da yapılan bir açıklamaya göre başvuru, yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için reddedildi. Çünkü sunulan teklif, dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için yeterli şekilde tasarlanmamış olarak görüldü.

Tüm bunlardan sonra Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein Çarşamba günü yaptığı açıklamada, SEC’in başvurularını reddetme kararı ile “derinden hayal kırıklığına uğradıklarını” ve “şiddetle karşı çıktıklarını” söyledi.

Nasıl Bir Etki Yaratacak?

CEO konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Yatırımcılarımızı ve Bitcoin yatırım araçlarının adil düzenleyici muamelesini savunmak için firmanın tüm kaynaklarından yararlanmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak Bloomberg Intelligence’da ETF analisti olan James Seyffart, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda konuyla ilgili bir mahkeme kararının 2023 yılının 3. çeyreği ile 2024 yılının 1. çeyreği arasındaki bir dönem öncesinde çıkmayacağını ifade etti. Bu da GBTC’nin ileriye dönük olarak herhangi bir ilerleme kaydetmeyeceğini gösteriyor olabilir.


Total
32
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance CEO’su Bitcoin Konusunda Kendinden Emin!

Sonraki Haber

Piyasada Yeni Düşüş: Ethereum’da Önemli Seviyeler

İlgili Haberler