SEC, VanEck Spot Bitcoin ETF’ini Reddetti: BTC Fiyatı Üzerindeki Etkisi

İlayda Peker

Dün ortaya çıkan bilgiler göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa komisyonu (SEC), VanEck’in spot Bitcoin ETF’ini reddetti. Dolayısıyla spot Bitcon ETF’inin onaylanmasını bekleyen yatırımcıların bir süre daha beklemesi gerekecek. Ancak bu durumun BTC fiyatı üzerinde gözle görülür bir etkisinin olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Spot Bitcoin ETF’i Reddedildi

Küresel yatırım yöneticisi VanEck, bir Bitcoin ETF başlatmak için SEC’e başvuran en aktif şirketler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde firmanın çok sayıda başvurusu oldu, bazıları ajans tarafından reddedildi ve bazıları da geri çekmek zorunda kaldı.

Bununla birlikte bu yıl Ekim ayında SEC, biri VanEck’in Strateji ETF’si olan iki vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF’sinin yayınlanmasına izin verdiğinde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki manzara değişti.

Bu nedenle, bazı isimler Komisyonun birincil kripto para biriminin performansını izleyen ve spot borsada işlem gören bir fona karşı daha açık fikirli olacağına inanıyordu. Ancak görünüşe göre durum böyle olmadı. Cuma günü SEC, VanEck spot Bitcoin ETF’ini reddetti.

SEC yaptığı açıklamalarda, BZX ve VanEck’in dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlanmış ve yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için tasarlanmış önceki engelleri çözemediğini ifade etti.

Bitcoin Fiyatına Etkisi

Her ne kadar bazıları spot ETF’in onaylanmasını beklese de birçok isim bunun onaylanmayacağını biliyordu. Dolayısıyla bu reddetmenin Bitcoin fiyatı üzerinde belli bir etkisi olmadı.

Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sırada 63.900 dolar üzerinde işlem görüyor ve SEC’in reddetmeyi açıklamasından bu yana yatay bir seyir izliyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu (SHB) Yeniden Yükselişe Geçecek Mi?

Sonraki Haber

Litecoin Fiyat Tahminleri: LTC’yi Nasıl Bir Yol Bekliyor?

İlgili Haberler