Bitcoin ETF’leri Gerçekten Tercih Ediliyor: Bunun Sebebi Ne?

İlayda Peker

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas Twitter hesabında yaptığı açıklamalarda, iki hafta içinde en yüksek hacimleri alan iki Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun hacmini paylaştı ve bunun ana nedeninin spot işlem çiftlerinin yüksek volatilitesi olabileceğini dile getirdi.

Bitcoin ETF’leri Neden Tercih Ediliyor?

Bitcoin vadeli işlem destekli ETF‘ler şu anda kurumsal yatırımcıların ABD’deki kripto para piyasasına yatırım yapmalarının tek yolu olarak görülüyor. Çünkü diğer seçenekler ya sınırlı ya da mevcut değil.

Borsada işlem gören iki fonun hacmi genellikle spot Bitcoin işlem çiftleriyle ilişkili olarak karşımıza çıkıyor. Ancak kripto para birimindeki hacim olağanüstü değil. Bu da yatırımcıların piyasada gereksiz volatiliteyi önlemek için ETF’yi kullanmış olabileceği anlamına geliyor.

Öte yandan BITO veya ProShares Bitcoin ETF, ETF’nin yeni listelendiği Ekim ayının ortasından bu yana en yüksek rakam olan 400 milyon dolarlık işlem gördü.

Kripto Para Birimlerindeki Yüksek Volatilite

Yüksek volatilite, yatırımcıların dayanak varlık veya sürekli vadeli işlemler yerine ETF yoluyla risk almayı seçmelerinin ana nedeni olabilir. BITO ve BTF ürünleri yalnızca NYCE işlem saatlerinde işlem görmeye uygun olduğundan bu, her zaman aktif olarak işlem gören kripto para piyasasında meydana gelen ani volatilite artışlarını önlediği anlamına gelir.

Bitcoin ETF‘leri spot işlem çiftleri için bir alternatif olsa da, yüksek maliyetleri nedeniyle tüm yatırımcılar bunları mutlu bir şekilde kullanmaz. Yatırımcıların yatırım yaptığı varlığın fiyatını doğru bir şekilde takip edebilmek için fonların sürekli olarak varlıklarını alıp satması gerekir. Yüksek satın alma baskısının olduğu dönemlerde, Bitcoin vadeli işlemleri, gerçek varlığa kıyasla daha yüksek bir değerde işlem görebilir.

Bu sorunla birlikte, bazı yatırımcılar pozisyonları için sürekli olarak fazla ödeme yapabilir ve bu da daha sonra çeşitli maliyetleri nedeniyle yıllık %20’ye varan kayıp yaratabilir.Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Son Düşüş Sonrasında Bitcoin ve Ethereum Fiyat Beklentileri

Sonraki Haber

Önümüzdeki Yıl Bitcoin (BTC)’i Benimseyen Ülke Sayısı Artacak!

İlgili Haberler