SEC, VanEck Bitcoin Spot ETF’i Üçüncü Kez Reddetti

Bitcoin Haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 10 Mart tarihli bir dosyaya göre VanEck’in Bitcoin spot ETF teklifini bir kez daha reddetti.

SEC VanEck Bitcoin ETF’ini Reddetti

İlgili başvuru, SEC’in Cboe BZX Borsası’nın VanEck’in borsa yatırım fonunu (ETF) listelemeyi amaçladığı bir kural değişikliğini reddettiğini gösteriyor.

SEC, 24 Haziran 2022’de ilk kez ortaya atılmasının üzerinden bir yıldan kısa bir süre geçtikten sonra teklifi reddetti. Düzenleyici kurum daha önce de 2021 ve 2017 yıllarında VanEck Bitcoin spot ETF için yapılan benzer teklifleri reddetmişti. Ayrıca ürünle ilgili kararı birçok kez erteledi.

SEC’e göre temel sorun, ETF sağlayıcılarının piyasa manipülasyonunu önleyebileceklerini göstermemiş olmaları. Özellikle, bu sağlayıcılar önemli büyüklükte bir piyasa ile gözetim-paylaşım anlaşmasına sahip olduklarını göstermediler.

SEC ayrıca Wisdomtree, ARK Invest ve Valkyrie Investments gibi diğer firmaların rakip tekliflerini de hemen hemen aynı gerekçelerle reddetti.

Komisyon Üyeleri Muhalif

SEC’in gerekçeleri defalarca uygulanmış olsa da, iki SEC komisyon üyesi – Hester Peirce ve Mark Uyeda – düzenleyicinin bugünkü kararını eleştirdi.

SEC’in spot Bitcoin borsa yatırım fonu ya da borsa yatırım ürünü (ETP) için yapılan ilk başvuruyu reddetmesinin üzerinden altı yıl geçtiğini belirttiler.

SEC, diğer ETP tekliflerine de aynı kuralları uyguladığını iddia etse de Peirce ve Uyeda, Bitcoin spot ETP’lerine yönelik kurallarının aslında “benzersiz derecede külfetli” olduğunu söylüyor.

Özellikle, SEC’in “önemli” bir piyasayı belirleme kurallarının genellikle genel bir piyasa için değil, belirli bir işlem yeri için geçerli olduğunu savunuyorlar. Ayrıca SEC’in iki parçalı bir test uyguladığını söylüyorlar: Birincisi, piyasayı manipüle etmeye çalışan birinin, gözetim önlemlerinin etkili olması için ilgili piyasada da işlem yapması gerekip gerekmediği ve ikincisi, ETP ticaretinin ilgili piyasadaki fiyatlar üzerinde baskın bir etkisi olup olmayacağı. Bu kriterlerin yalnızca kripto ürünlerine uygulandığını söylüyorlar.

Peirce daha önce ajansının duruşuna yönelik eleştirilerini dile getirmişti ve bu nedenle, son muhalefeti ETF onaylarıyla ilgili gelecekteki kararları etkilemeyebilir.

Başka bir yerde, Grayscale’in önerilen ETF dönüşümü konusunda SEC’e mahkemede meydan okuma kararı, sonuca bağlı olarak bu şirketin onay kazanmasına yardımcı olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Peter Schiff Yine İddialı: Bitcoin Satma Zamanı! 

Sonraki Haber

USDC 0,93 Dolara Düştü: Stablecoin’de İşler Karışıyor!

İlgili Haberler