SEC Tehdidi İşe Yaradı! Coinbase Geri Adım Atıyor!

Fatih Uçar

Yakın zamanda Coinbase borsası yeni bir ürün için SEC’ten görüş almak istemişti. Başkan Gensler’in bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin açıklamasıyla eş zamanlı yapılan talep kurum tarafından hoş karşılanmamıştı. SEC verdiği cevapta bu ürünün başlatılması halinde şirkete dava açılabileceğini söylemiş ve ürünün Coinbase tarafından yayına alınmasını istememişti.

Coinbase Geri Adım Attı

Coinbase yetkilileri yakın zamanda SEC’ten sert bir cevap aldıklarını ve tehdit edildiklerini açıklamıştı. Aslında verilen cevabın türü SEC’in dava açmadan önce gönderdiği bir formattı. Yani Coinbase borç verme ürününü yayınlarsa SEC tarafından açılacak bir davayı da göğüslemek zorunda kalacaktı.

Beklenen oldu ve borsa bu tehditle mücadele etmekten kaçındı. Bugün yapılan açıklamada Coinbase zor bir karar verdiklerini söyleyerek geri adım attı. Tartışmaya yol açan kredi ürününden vazgeçen şirket USDC APY programını başlatmayacak.

Coinbase, daha önce müşterilerinin bu ürünü kendilerinden istediğini açıklamış ve ellerinden geleni yapacaklarını duyurmuştu. Bugün yayınlanan blog yazısı ise yoğun taleplere rağmen şirketin geri adım atmak zorunda kaldığını gösteriyor. Şirket USC öncülüğünde programı başlatarak birçok kripto para alternatifinde faiz geliri sağlamak istiyordu.

SEC Dava Açmakla Tehdit Etti

Kurum henüz piyasaya sürülmemiş bir ürün için Coinbase’i dava etmekle tehdit etti. CEO Brian Armstrong’da SEC’in kendilerine parmak salladığını sosyal medya hesabı üzerinden duyurmuştu. Buna karşılık Ripple yetkilileri “aramıza hoş geldin” minvalinde açıklamalar yapmış ve şirketin kendileri ile aynı duruma düştüğünü ima etmişti. Coinbase, Ripple davası başladığında XRP işlem çiftlerini yayından kaldıran ilk borsalar arasında yer alıyordu.

Binance ve daha sayısız kripto para borsası Coinbase’in sunmak istediği ürünü zaten müşterilerinin erişimine açtı. Hatta uzun süredir birçok kripto para ile kazanç elde edilebiliyor. Ancak arada bir fark var Coinbase ABD borsasında işlem görüyor ve daha dikkatli adım atmak zorunda.

SEC’in bu sert cevabı birçok çevreden farklı yorumlar aldı. Ancak ittifak edilen konu geleneksel finans kurumlarından borsaya ani para akışını engellemek yönünde, eğer siz bankalardan daha fazla faiz verirseniz insanlar paralarını Bank of America yerine Coinbase’e yatırır. Bu durum elbette finans devlerini rahatsız eder.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Analist Uyardı: Kripto Paralarda Yüzde 80’lik Düşüşler Yaşayabiliriz!

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor: BTC’de Düşüş Ne Zaman Duracak?

İlgili Haberler