SEC Coinbase’e Dava Açabilir! CEO Haksız Muamele Olduğunu Düşünüyor!

İlayda Peker

Düzenleyici kurumların kripto para piyasasındaki üzerindeki engelleyici adımları devam ediyor. Son olarak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para borsası Coinbase’e mahkeme celbi gönderdiği ortaya çıktı.

Neden Böyle Bir Hamle Geldi?

Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bir borç verme ürünü sebebiyle borsayı dava açmakla tehdit ediyor.

Coinbase, birkaç hafta içinde kullanıcı ile buluşması beklenen Lend adlı bir getiri ürünü piyasaya sürmeyi amaçlıyordu. Yapılan açıklamalara göre bu ürün ile kullanıcılar, seçilen dijital varlıklardan faiz kazanabilecek. Lend’in lasnmanının yapıldığı günden beri teklifin sadece USDC içereceği ifade ediliyordu.

Ancak borsanın açıklamalarına göre SEC bu ürünü bir menkul kıymet olarak değerlendiriyor ve kullanıcılara sunulmasının da kayıt dışı menkul kıymet satışı olacağını ifade ediyor. Ancak Armstrong’un açıklamalarına göre SEC, bu ürünün neden bir menkul kıymet olduğunu açıklamıyor.

Ancak yine de SEC şirketten çok fazla kayı talep etti ve çalışanların da ifade vermesini istedi. Armstrong konuyla ilgili açıklamasında, “Bize bunun neden bir menkul kıymet olduğunu söylemeyi reddediyorlar ve bunun yerine bir sürü kayıt istemek için bize celb gönderiyorlar (biz buna uyuyoruz), çalışanlarımızdan tanıklık talep ediyorlar (buna da uyuyoruz) ve ardından ürünü geliştirmeye devam edersek bize dava açacaklarını söylüyorlar.” sözlerini kullandı.

Haksız Muamele

Aslında uzun zamandır pek çok kripto para şirketi benzer ürünler piyasaya sürüyor ve halihazırda da kullanıyor. Dolayısıyla Coinbase burada haksız bir muamele olduğunu ifade ediyor.

Armstrong’un ifadelerine göre insanlar kripto para birimlerinden getiri elde etme konusunda oldukça memnunlar. Bu sebeple CEO’ya göre böyle bir adım yatırımcıyı korumak yerine yatırımcılara zarar verebilir.


Total
25
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Para Piyasaları Kırmızıya Boyandı! Coin Fiyatları Neden Düşüyor?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatında Bundan Sonra Önemli Seviyeler Nereler?

İlgili Haberler