SEC Köklü Bir Kripto Firmasına Daha Dava Açtı!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto şirketi LBRY’yi kayıt dışı menkul kıymetleri satmakla suçluyor.

LBRY Nedir, Ne İle Suçlanıyor?

10 milyon kullanıcıya sahip olduğunu ifade eden ve merkezi olmayan bir yayın platformu olan LBRY, faaliyetlerini Blockchain tabanlı token’lar olan LBRY Credits aracılığıyla kolaylaştırıyor. İnsanlar, yüklenen içeriği görüntülemek için içerik oluşturuculara LBRY Credits (LBC) ile ödeme yapabiliyor.

Ancak SEC’e göre şirket ağı geliştirmeden önce, token’ları değerlerinin artacağı varsayımıyla yatırım sözleşmeleri olarak sattı. SEC ABD Bölge Mahkemesine sunduğu bir şikayette, LBRY’nin 11 milyon doların üzerinde kazanç sağladığını ve bunun kayıt dışı kazanç olduğunu ifade ediyor.

Bunlara ek olarak SEC, bunun 1933 Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ederek kayıtsız menkul kıymet satışı anlamına geldiğini iddia ediyor.

SEC şikayetinde LBRY’nin, LBC satışlarından elde ettiği sermayeyi LBRY Network‘ü büyütmek için işletme maliyetlerini ödemek amacıyla kullandığını ifade etti. “LBRY, LBC’nin en büyük sahibi olduğu için, LBC’nin değerindeki herhangi bir değerlenmeden de kar elde etmesi bekleniyordu.” iddiası da ortaya atıldı.

LBRY’nin Yanıtı Ne Oldu?

Bu iddiaların üzerine LBRY Twitter aracılığı ile yaptığı açıklamalarda kripto ekosisteminden yardım istedi ve kripto para ekosisteminin ABD’de tehlikede olduğunu ifade etti. LBRY konuyla ilgili olarak, “Kriptoları kurtamamıza yardımcı olun. ABD’de kripto geleceği risk altında. SEC bizi dava ediyor ve LBC‘nin bir menkul kıymet olduğunu söylüyor ama öyle değil!” ifadelerini kullandı.

SEC zamanlarda kripto para ekosisteminin peşini bırakmıyor ancak bu hamlelerin ABD’ye uzun vadede zarar vereceği düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 29.03.2021

Sonraki Haber

Bitcoin Gözünü Yeni Rekora Mı Dikti: BTC’de Önemli Seviyeler

İlgili Haberler