SEC, Gelecekteki Kripto Düzenlemeleri İle İlgili Bir Çerçeve Paylaştı

İlayda Peker

Geleneksel finans dünyası, kripto varlıklarını ana akım olarak benimsemeye başladığında, dijital varlıkları finansal ürünler olarak meşrulaştırma süreci sayısız risk ve düzenleyici zorluklar doğuruyor.

SEC’in Gelecekteki Kripto Düzenlemeleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ajansın dijital varlık yatırımlarını inceleyeceği çerçeveyi detaylandıran 8 sayfalık bir belge yayınladı.

Saklama, defter tutma, kayıt gerekliliklerinden, çıkar çatışması protokollerine kadar çeşitli alanlarda yasal uyumluluk talep eden SEC, büyük işletmelere ve yatırım danışmanlarına dijital varlıkların geleneksel menkul kıymetler ile benzer seviyelerde incelemeyle karşı karşıya kalacağını açıkça belirtti.

Bunlara ek olarak SEC, birçok dijital varlığın merkezsiz yapısı nedeniyle yetersiz Kara Para Aklamayı Önleme prosedürleri, kontrolleri ve belgeleri olduğunu belirtti.

Uyum Süreci

Aslında geleneksel finansal kurumlar kripto para alanına adım attıkça uyum süreci ile ilgili de birçok konu ortaya çıkıyor. Yapılan açıklamalara göre bu yeni yaklaşımlar geleneksel kurumların birçok yönden yeniden canlanmasına imkan tanıyacak. Ama uyum süreci biraz sancılı olabilir.

Örneğin; bir yatırım firmasının, müşterilerinin özel anahtarları üzerinde ne kadar kontrole sahip olması gerektiği gibi sorular, uyumluluk bildiriminde gündeme getirilen birçok yeni sorundan biridir.

Raporun Zamanlaması

Raporun zamanlaması yakın zamandaki herhangi bir olayla uyuşmuyor. Bununla birlikte Dogecoin gibi altcoin’lerin patlayıcı yükselişinde sosyal medya platformlarının yaygınlığı, muhtemelen düzenlenmemiş bir endüstrinin potansiyel tehlikeleri hakkında SEC içinde tartışmaların çıkmasına sebep oldu.

Bununla birlikte yetkililer bildirimi, dijital varlıklarla ilişkili olabilecek risklerin ve piyasa katılımcılarının ortak çıkarlarını korumak için uyumluluk çerçevelerinin gerekliliğinin bir hatırlatıcısı olarak sundular.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Düşüşünün Arkasında Hangi Nedenler Var? BTC Düşüşü Sürecek Mi?

Sonraki Haber

Kurumların Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapmasını Bu İki Konu Mu Engelliyor?

İlgili Haberler