SEC Coinbase’e ‘Wells Bildirimi’ Verdi; Coinbase Reddetti

Bitcoin Haber

Amiral gemisi kripto para borsası Coinbase, hem ayı hem de boğa piyasaları boyunca zamanın testine dayanmıştır. Coinbase on yılı aşkın süredir varlığını sürdüren borsaların kısa bir listesinde yer alıyor.

SEC ve Coinbase

Bu hafta borsa, SEC’ten bir ‘Wells bildirimi’ aldıklarını açıkladı; bu, kripto dostu politikaları uyarlama konusunda tereddüt göstermeye devam eden ABD icra bürosunun artan eyleminin bir işareti. Tarihsel olarak, Wells bildirimleri tipik olarak bir SEC soruşturmasının sonuç ayağı olarak hizmet eder ve genellikle yaklaşan yaptırımlara işaret eder.

Bildirim, Coinbase tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir blog yazısı aracılığıyla kamuoyuna duyuruldu ve borsanın Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal’ın bir tweet dizisi aracılığıyla güçlendirildi. Blog yazısı, SEC’in borsanın staking hizmeti Earn, kurumsal kol Prime ve borsanın tüketiciye yönelik Wallet ürünü de dahil olmak üzere borsanın birincil ürün tekliflerinden birkaçına odaklandığını belirtiyor.

Firma, önlerindeki belirsiz yollara rağmen “bu hayal kırıklığı yaratan gelişmeye hazırlıklı olduklarını” açıklamaya devam ediyor. Bununla birlikte Coinbase, ürün tekliflerinin değişmediğini vurguluyor ve birçok borsa tarafından sık sık yinelenen bir duyguyu ikiye katlıyor: “Savunduğumuz netliği sağlamak ve SEC’in dijital varlıklarla ilgili angajmanı söz konusu olduğunda adil ya da makul olmadığını göstermek için yasal bir süreci memnuniyetle karşılıyoruz.”

SEC’in Büyüyen Hedef Listesi

Bu haber pek çok kişiyi şaşırtmamalı. Son günlerde SEC’in Tron‘dan Justin Sun ve Lindsey Lohan gibi ünlülere karşı da menkul kıymetler yasası ihlallerini serbest bıraktığını gördük.

Coinbase ve SEC arasında uzun bir süredir gidip geliyor ve borsa son günlerde komisyona bir mektup gönderdi. Bu yılın başlarında SEC, stabilcoin BUSD’nin ihraççıları olan Paxos’a benzer bir Wells bildirimi gönderdi ve birçok kişi stabilcoinlerin komisyon için bir vurgu noktası olduğuna inanıyor. Bu hareket, uzun süredir kripto borsası Kraken’in kurucu ortağı ve CEO’su Jesse Powell’ın, ABD’deki düzenleyicilerin kriptonun büyümesinin önündeki ana engel olduğunu ifade etmesine yol açtı.

Buradan nereye gideceğimiz belirsiz; tarihsel olarak, 2011 ve 2013 yılları arasında 1.000’den biraz daha az vakadan oluşan bir örneklem seti, yayınlanan Wells bildirimlerinin yaklaşık %80’inin somut suçlamalarla sonuçlandığını yansıtıyor. Bununla birlikte, son on yılda çok şey değişti ve Gary Gensler başkanlığındaki yeni SEC liderliği, kripto savunucularına etkili politikanın yolda olduğuna dair pek ilham vermedi. Bu arada Coinbase, müşterilerine menkul kıymet sunmadıklarını savunuyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC Geleceğinde Ne Var?

Sonraki Haber

3AC Kurucu Ortağı İle İlgili Yeni Gelişmeler

İlgili Haberler