Coinbase, SEC’e Önemli Bir Dilekçe Sundu

Bitcoin Haber

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto borsası Coinbase, son zamanlarda düzenleyicilerin dikkatini çeken kripto stake etme konusunda proaktif bir şekilde iletişim kurmaya karar verdi. Şirketin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) verdiği dilekçe, stake etmenin neden evrensel olarak menkul kıymet olarak etiketlenemeyeceğini açıklıyor.

“Kural Koyma Dilekçesi”

“Kural Koyma Dilekçesi” Coinbase tarafından 20 Mart’ta yayınlandı. Firma 18 sayfalık bir belgede, menkul kıymetler hukukunun proof-of-stake protokollerinin doğrulanmasına ilişkin hizmetleri nasıl ele aldığına odaklandı. SEC’in Şubat ayında Kraken’in stake programına yaptığı baskıya yanıt olarak yazıldı – SEC, borsayı menkul kıymet olarak nitelendirdiği “hizmet olarak kripto varlık staking programının teklifini ve satışını kaydetmemekle” suçladı.

Coinbase dilekçesinde, stake etmenin yekpare bir operasyon konsepti olmadığını savunuyor. Mevcut modellerden bazıları yatırım sözleşmesi teklifleri tanımına girebilirken, diğerleri açıkça giremez. Şirket, özellikle Howey testinin kriterlerini karşılamayanların çekirdek stake hizmetleri olduğunu vurguluyor.

Temel stake hizmetleri bir para yatırımı içermemektedir, çünkü stake etmenin fırsat maliyeti bir yatırım değildir – kullanıcıların geçici olarak vazgeçtikleri şey para değil, varlıklarının alternatif kullanımıdır.

Ayrıca, stake edenler arasında veya stake edenler ile hizmet sağlayıcılar arasında ortak bir girişim de yoktur. Kullanıcılar, hizmet sağlayıcıdan bağımsız olarak varlıklarını elden çıkarma, satma, ipotek etme, oylama, rehin verme veya başka bir şekilde elden çıkarma becerisiyle varlıkları üzerinde tam yetkiye sahiptir.

Stake Hizmeti

Coinbase’e göre, çekirdek stake hizmetleri, kullanıcıların aldıkları ödüllerin yalnızca sunulan hizmetler için yapılan ödemeler olduğu göz önüne alındığında, “kâr beklentisi” standardını da karşılayamamaktadır. Ve son olarak, çekirdek stake hizmetleri, geleneksel yatırım anlamında yönetimsel çabaları değil, bakanlık bakımını gerektirir.

Şirket, düzenleyicilere dijital varlık ekosistemi üzerindeki eylemlerinin önemli ekonomik sonuçlarını hatırlatarak, staking hizmetlerinin ele alınmasında farklı bir yaklaşım benimsemeye çağırıyor.

Şubat ayında Kraken ile yaşanan çarpışmanın hemen ardından Coinbase, stake programlarını Kraken‘inkinden ‘temelde farklı’ olarak kamuoyuna açıkladı ve şirketin CEO’su Brian Armstrong, “gerekirse” bu pozisyonu mahkemede savunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Coinbase müşterilerine, SEC’in eylemlerine rağmen stake hizmetlerinin devam edeceğini ve “aslında artabileceğini” yineledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple, SEC’e Karşı Davasını Güçlendiriyor: Karar Ne Zaman?

Sonraki Haber

Bitcoin Fiyatı 28.500 Doların Üzerine Çıkmaya Hazır Görünüyor

İlgili Haberler