SEC Bitcoin ETF’ini Onayladı: BTC Fiyatı Anında Tepki Verdi

İlayda Peker

Uzun zamandır Bitcoin ve kripto para ekosistemi bir habere odaklanmıştı: ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir Bitcoin ETF’ini onaylayacak mı? Beklenen haber dün akşam saatlerinde geldi ve SEC bir Bitcoin ETF’ini onayladı.

Bitcoin ETF’i Onaylandı

Her ne kadar ETF’in onaylanacağına dair pek çok sinyal alınmış olsa da SEC’ten gelecek resmi açıklama ve resmi onay çok önemliydi. Dün akşam yapılan açıklama ile birlikte SEC, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’ini onayladığını duyurdu.

Aylarca süren görüşmelerin ve ertelemelerin ardından kurum, Proshares’in Bitcoin ETF’ini onayladığını açıkladı. Proshares ise yaptığı açıklamalarda 18 Ekim Pazartesi günü ETF’in yatırımcılar ile buluşacağını dile getirdi.

Bunlara ek olarak elde edilen bilgilere göre ProShares’in Bitcoin ETF‘i, ETF’in doğrudan dijital varlığın fiyatı yerine Bitcoin vadeli işlemlerini izleyeceği Grayscale’in GBTC’sine benzer şekilde çalışacak.

Bitcoin Fiyatına Etkisi

Henüz Bitcoin ETF’i onaylanmamışken dahi onaylanacağına dair sinyallerin alınması BTC fiyatını yukarı yönlü etkilemişti. Bitcoin fiyatı ETF onaylanmadan önce 60.000 doları kırdı ve onaylanmasının ardından 63.000 dolar sınırına kadar yükseldi.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile 62.100 dolar bandında işlem gören Bitcoin için şu anda ilk büyük direnç 64.900 dolar bandında.

Bitcoin’in 64.900 doları kırması yeni bir rekorun da kırıldığı anlamına gelecek. Analistlere göre bu artış sonrasında ilk hedefin 72.000 dolar olması bekleniyor.Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Valkyrie’nin Bitcoin ETF’si Yakında Onaylanabilir!

Sonraki Haber

Steam Neden NFT’leri ve Kripto Para İle İlgili Oyunları Yasakladı?

İlgili Haberler