SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!

İlayda Peker

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), manipülasyon, likidite ve şeffaflık endişeleri nedeniyle Grayscale tarafından Bitcoin Trust’ı spot bir ETF’ye dönüştürmek için bekleyen başvuru hakkındaki karar sürecini bir kez daha erteledi.

Yine Erteleme Geldi

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, SEC’in Cuma günü yayınlanan bildirimi, Grayscale’in bekleyen başvurusuyla ilgili yeni bir erteleme kararının alındığını açıkladı. SEC, 10 sayfalık bildiriminde, düzenleyicinin piyasa manipülasyonu ve genel eksiklikle ilgili önceki endişelerini de dile getirdi ve bu konu ile ilgilenen kişilerden yazılı yorumlarını bildirmelerini istedi.

Bildirim, Federal Kayıt’ta belirtildiği gibi, halkın Grayscale‘in başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağına dair yazılı veriler, görüşler ve argümanlar ile öne çıkması için bugünden itibaren 21 günü olduğunu ifade ediyor ediyor.

35 gün içinde konu ile ilgilenen kişiler elektronik ya da yazılı iletişim yolu ile 35 gün içinde yorumlarını SEC ile paylaşabilirler. Yorumlarını elektronik olarak göndermek isteyenlerin SEC’in “İnternet yorum formunu” kullanmaları veya “Dosya Numarası SR-NYSEArca-2021-90” konu satırıyla rule-comments@sec.gov adresine bir e-posta göndermeleri gerekiyor.

SEC Spot ETF’leri Reddediyor

Geçen Ekim ayında, dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi olan Grayscale, düzenleyicinin BTC spot ETF başvurularını reddetme yönündeki tarihi modeli değiştirmesini umarak Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) hisselerini spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için başvurusunu yaptı.

Ne yazık ki, iki ay sonra SEC, ana çekişme noktaları olarak piyasa sahtekarlığı, manipülasyon ve şeffaflık endişelerini öne sürerek Grayscale’in başvurusu hakkındaki kararını erteleyeceğini duyurdu. Son tweetine göre Grayscale, 4 Şubat itibariyle yönetim altında 36.5 milyar dolarlık varlığa sahip ve GBTC ürünü toplam varlıklarının %71’inden fazlasını oluşturuyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Eski Twitter CEO’su Bitcoin Destekli Evrensel Gelir Üzerinde Çalışıyor

Sonraki Haber

Kripto Para Birimlerinde Türev İşlemler Oranı Rekor Kırdı

İlgili Haberler