Eski Twitter CEO’su Bitcoin Destekli Evrensel Gelir Üzerinde Çalışıyor

İlayda Peker

Twitter kurucu ortağı ve Block CEO’su Jack Dorsey, ABD kongre adayı ve bir ilkokul öğretmeni olan Aarika Rhodes ile Bitcoin (BTC) destekli evrensel temel gelir (UBI) stratejisinin etkilerini tartıştı.

Bitcoin Destekli Evrensel Gelir

Dorsey, mevcut merkezi finansal sistemdeki şeffaflık eksikliğine işaret ederken, “Bilginin belirsizliği, insanları kendileri, toplulukları veya aileleri için çalışmayan olumsuz finansal davranışlara zorluyor ve teşvik ediyor” sözlerini kullandı.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamalara, “Bitcoin’de odaklanılması gereken bir şey varsa o da işlemlerin şeffaf, kodun şeffaf, politikanın şeffaf olduğu.” sözleri ile devam eden Dorsey, bu sebeple geleneksel para birimlerinde ortaya çıkan pek çok sorunun BTC ile çözülebileceğine inanıyor.

Ayrıca Dorsey’nin Start Small dahil olmak üzere iş girişimleri aracılığıyla, UBI üzerinde deney yapmak için Amerika Birleşik Devletleri ve denizaşırı ülkelerde 55 milyon doların üzerinde yatırım yaptığı biliniyor.

Bitcoin ile de UBI benzeri konseptin bir testini yapmak üzere olduklarını ifade eden Dorsey’nin BTC destekli UBI deneyi, küçük ölçekli işletmeleri konuya dahil edecek.

“Ücretler Azalabilir”

Rhodes ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, UBI’ye Bitcoin’i dahil etmenin bankacılık ücretleriyle ilgili maliyetleri azaltacağına kuvvetle inandığını ifade ediyor:

“Lightning (şebeke) gibi bir şeyiniz olduğunda, çok düşük ücretlerle işlem yapabilmeniz herkes için bir avantajdır. Ekonomik olarak nerede olduğu önemli değil.”

Öte yandan finansal okuryazarlık açısından Dorsey, Bitcoin standardını benimsemenin uzun vadeli düşünmeyi teşvik ettiğini, ancak BTC destekli evrensel temel gelire yönelik şüpheciliğinin devam eden deneylerin gösterdiği sonuçlara dayanarak azalacağını söyledi.

Ancak Dorsey, Bitcoin standardı ile gelen faydaların yanı sıra olumsuz etkiler konusunda da temkinli. Son notta bu deneylerin hükümet politikalarındaki verimsizlikleri ve UBI’nin bazı zorlukların üstesinden gelmesine nasıl yardımcı olduğunun görüleceğini de ifade etti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Yeniden 40.000 Doların Üzerinde! Yeni ATH Gelecek Mi?

Sonraki Haber

SEC, Bir Spot Bitcoin ETF Kararını Daha Erteledi!

İlgili Haberler