SEC Başkanı’ndan Kripto Para Borsalarını Düzenleme Çağrısı

İlayda Peker

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan son açıklamada, yatırımcıların kripto para borsalarında işlem yaptıklarında korumalardan yoksun oldukları dile getirildi.

“Yatırımcılar Korumasız”

House Financial Services Committee tarafından düzenlenen bir toplantıda, SEC başkanı Gary Gensler, kripto para birimi alım satımının bir gözetim boşluğunu temsil ettiğinin altını çizdi. Toplantı aslında GameStop hisselerinde yaşanan durumla ilgili olsa da, Temsilci Mc Patrick Henry, SEC’in kripto para birimi endüstrisinin meşru parayla ve hukukun üstünlüğünde hareket etmesini sağlamak için ne yapacağını sordu.

Aslında bu noktada Bitcoin SEC’in yetki alanına girmiyor çünkü lider kripto para birimi bir menkul kıymet olarak değerlendirilmiyor. Gensler ise konuyla ilgili olarak şu sözleri kullandı:

SEC’in şu anda menkul kıymetler alanında sahip olduğu birçok yetki var ve bu yargı alanına giren bir dizi kripto para birimi de var. Ancak özellikle büyük borsalarda yapılan Bitcoin işlemleri başta olmak üzere, yatırımcının korunmadığı alanlar da var.”

“Bitcoin Bir Emtia”

Menkul kıymetler düzenleyicisi Bitcoin‘in ABD yasalarına göre bir emtia olduğunu ve SEC’in gözetimine tabi olmadığını vurguluyor. Toplantıda görüşlerini bildirirken Gensler, 2 trilyon dolarlık kripto piyasasının daha fazla yatırımcı korumasından yararlanabileceğini belirtti. Kongre’nin kripto işlem platformlarına yatırımcı koruması getirmeyi düşünebileceğini de sözlerine ekledi. SEC başkanı, “Bunu gerçekten ele alabilecek tek organ kongre. Kripto borsalarına daha fazla yatırımcı koruması getirip getirmemeyi düşünmek iyi olacaktır.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak kripto borsaları üzerinde sağlam bir piyasa düzenleyici denetimi olmadan Gensler, dolandırıcılık veya manipülasyona karşı hiçbir koruma olmadığını savundu.


Total
21
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Rallisi Devam Edecek Mi: BTC’de Göstergeler Artış Sinyali mi Veriyor?

Sonraki Haber

Lark Davis’e Göre 2021 Altcoin Sezonu Çok Büyük Olacak!

İlgili Haberler