SEC Başkanı Kripto Para Borsalarını Uyarıyor! Ne Muafiyetiniz Var?

Fatih Uçar

Kripto para düzenlemeleri üzerine çalışan SEC’ten yeni bir açıklama geldi. Amerika’nın borsa düzenleyici kurumu olan SEC kriptolarla alakalı geniş kapsamlı çalışmalar yapıyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı Gary Gensler ülkede hizmet veren borsaların SEC ile daha sıkı iletişim kurması gerektiğini düşünüyor.

Kripto Borsaları Muaf Değil

SEC Başkanı Gensler ülkede hizmet veren kripto para borsalarına seslendi. Onları daha sıkı iletişime davet eden Başkan şunları söyledi.

“Yasalarımıza göre, muafiyete hak kazanmadıkça Komisyon’a kaydolmaları gerekiyor”.

Ülke vatandaşlarını korumak isteyen SEC Başkanı kripto projelerini kuruma kaydolmaya davet ediyor. Üstelik bu çağrı sadece kripto para borsalarını kapsamıyor, Ripple benzeri “menkul kıymet” sayılabilecek kripto odaklı girişimler de davet ediliyor.

Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Senato Komitesi’nde gündeme gelecek konu düzenlemelere dair bazı fikirler de verdi. SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu yeni regülasyonlar için iş birliğine devam ettiklerini açıkladı. Bu ifadeler ilgili etkinlikte konuşması beklenen Gensler’in konuşma metninden alındı.

Bizimle Konuşmaları Gerekiyor

Gensler kripto platformlarına daha önce bu öneriyi yapmış gibi görünüyor. Özellikle işin menkul kıymet niteliğindeki varlıklar kısmıyla ilgilenen SEC Başkanı şunları söyledi.

“Birçok platform yüzlerce token satıyor. Her tokenin yasal statüsü kendi gerçeklerine ve koşullarına bağlı olsa da 50, 100 veya 1.000 token ile herhangi bir platformun sıfır menkul kıymete sahip olma olasılığı oldukça düşüktür”.

Yenilikçi teknolojinin finans sektörüne olumlu katkılarda bulunacağına inanan Gensler bunun için bir şart koşuyor. Yasa koyucular tarafından bir çerçeve oluşturulmadan bunun olmayacağını söylüyor.

“Bu alım satım platformlarında menkul kıymetler olduğu ölçüde, yasalarımız uyarınca muafiyete hak kazanmadıkları sürece Komisyon’a kaydolmaları gerekiyor.”

Alıcıların dikkatine bırakılan kripto para piyasalarını vahşi batıya benzeten SEC Başkanı hızla kapsamlı regülasyonların gelmesini istiyor. Elbette birçok senatör bir an önce bu düzenlemelere ihtiyaç olduğunu savunuyor. Bunu yaparken ilgili düzenleyici kurumların geç kaldıklarından bahsetmeyi de unutmuyorlar.

Yakın gelecekte bizi menkul kıymet statüsündeki tokenlar, stablecoinler ve kripto para borsaları hakkında ciddi düzenlemeler bekliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hindistan’dan Önemli Açıklama: Kripto Vergileri Mi Geliyor?

Sonraki Haber

Litecoin Kurucusu: Walmart Haberi Karşısında Ben de Şaşkınlığa Uğradım!

İlgili Haberler