SEC ve Kripto Para Ekosistemi Arasında İşler Kızışıyor

İlayda Peker

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) katı yaklaşımı, piyasa katılımcıları, hukuk uzmanları ve sektörde yer alan kişiler tarafından sürekli değerlendiriliyor ve hepsi de kurumu otokratik tutumu ve iletişim eksikliği nedeniyle bir nevi suçluyor

Coinbase, Ripple ve SEC

ABD’deki en büyük kripto para işlem platformu Coinbase, SEC ile aylarca süren çabalara rağmen, yeni ürününün neden uyum çerçevesini ihlal ettiği konusunda düzenleyici tarafından aydınlatılmadığını kamuoyuna açıkladı.

Öte yandan geçen yıl SEC, Ripple ve üst düzey yöneticilerine karşı kayıt dışı menkul kıymet sattığı gerekçesiyle dava açtı. Ripple da Coinbase gibi SEC’in kendisini ilgili konularda bilgilendirmediğini ifade ediyor.

Twitter’da yer alan suçlamalara göre, düzenleyicinin yöntemleri şeffaflık ve doğrulamadan yoksun. Bu da bazılarının, düzenleme için herhangi bir iyi niyet olup olmadığını veya nihai hedefin tamamen kontrol etmek ve ortadan kaldırmak olup olmadığını sorgulamasına neden oldu.

ABD Connecticut Bölgesi Savcılığı eski federal savcısı James K. Filan konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “SEC, tüm kripto alanını kontrol etmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek. Bu sadece Ripple ile ilgili değil.” sözlerini kullandı. Filan’a göre Coinbase, SEC’i “şirketin bir borç verme programı başlatmasını durdurmak için kapalı kapılar ardında yıldırma taktikleri kullanmakla” suçluyor.

Filan ayrıca düzenleyicinin, XRP‘nin menkul kıymet olma durumunu belirlemek için Howey testinin uygulanmasıyla ilgili sorgulara karşı çıktığını da belirtiyor.

“Taarruza Geçmek Zorundasınız”

Milyarder Mark Cuban ise SEC’e karşı artık karşı bir tavır alınması gerektiğini düşünenler arasında yer alıyor. Cuban, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’a verdiği bir yanıtta Cuban, “Brian, bu ‘Dava Yoluyla Düzenleme’. Bunu kendileri çözemezler ve bunu yaparken hata yapmaktan korkarlar. İşi avukatlara bırakıyorlar. Taarruza geçmek zorundasın.” sözlerini kullanıyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase, Ripple (XRP) Yatırımcılarını Heyecanlandırdı: Bu Bir Teknik Aksaklık Mı, Mesaj Mı?

Sonraki Haber

El Salvador’dan Sonra Bu Ülkede Bitcoin (BTC) Kullanıma Açılabilir!

İlgili Haberler