Scott Minerd: Bitcoin (BTC) Bu Seviyelere Düşebilir! Mümkün Mü?

Fatih Uçar

Guggenheim baş yatırım yetkilisi Scott Minerd en büyük kripto para birimi için iddialı bir tahminde bulundu. Peki dip için verdiği bu rakamlar olası mı? Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 29.800 dolardan alıcı buluyor. Akşam gelen FOMC tutanakları sonrasında kripto paralarda az da olsa bir rahatlama görüldü.

Bitcoin (BTC) Bu Seviyelere Düşebilir

Guggenheim baş yatırım yetkilisi Scott Minerd‘in yorumlarına göre, Bitcoin‘in %70 düşüşle 8.000 dolar seviyelerine inmesi bekleniyor. Minerd geçmişte de Bitcoin hakkında farklı fiyat tahminlerinde bulunmuştu. Önceki yorumlarına bakarsak yakın zamanda boğa beklentisinde olduğunu ve altı haneli fiyat hedeflerini görürüz. Peki 8.000 dolar dip beklentisi mantıklı mı?

Bunun için bazı teknik göstergeleri incelememiz gerekiyor. Uzun vadeli osilatör değerleri, yükselişin tersine çevrilmesini destekliyor. Haftalık ve aylık RSI (göreceli güç endeksi) ve bileşik endeks, aşırılıkların karşılandığını gösteriyor. Bu aşırı uçlar bir geri dönüşü öngörmez veya garanti etmez. Yine de aşağı yönlü hareketin momentumunun ciddi şekilde sınırlanabileceği veya ortadan kaldırılacağı konusunda ayıları uyarıyorlar. Yani Minerd, gerçek olması güç denebilecek bir tahminde bulunuyor.

Bitcoin (BTC) Yorumları

Haftalık RSI, 30’a düşmediği için boğa piyasası koşullarında kalıyor. Şu anda 33 ile bu haftalık RSI seviyesi, 10 Aralık 2018 haftasından bu yana en düşük ve Mart 2020 COVID-19 çöküşünün en düşük seviyesi olan 33.48’in hemen altında bulunuyor. Aynı şekilde, Bitcoin için haftalık bileşik endeks okuması da uç noktada. Şu anda 8 Şubat 2018 haftasından bu yana işlem gördüğü en düşük seviyede. Haftalık bileşik endeksin bulunduğu mevcut seviye, tarihsel olarak düşük bir salınımın gelişebileceğinin güçlü bir göstergesi oldu.

Siyah dikey çizgiler, Bitcoin’in haftalık bileşik endeksindeki en son tarihi diplerini tanımlar. Osilatörlerdeki grafik desenleri, yaklaşan geri dönüşleri belirlemeye yardımcı olabilir. Aylık RSI’daki düşen kama modeli, bu modeli doğrulamak için tüm gereksinimleri karşılar: trend çizgilerine beş dokunuş. Haftalık RSI gibi Bitcoin için aylık RSI’nin boğa piyasası koşullarında kaldığı ve mevcut RSI’nin ilk aşırı satım seviyesi olan 50’nin hemen altında olduğu belirtilmelidir.

Bileşik endekse kıyasla aylık RSI üzerindeki çizgilerin yapısına dikkat edin. RSI daha düşük dipler gösteriyor, ancak bileşik endeks daha yüksek dipler gösteriyor. Bu normal bir yükseliş sapması.

Normal yükseliş sapması çoğunlukla fiyat ve bir osilatör arasında ölçülür, ancak iki osilatör arasında da ölçülebilir. Düzenli yükseliş sapması, mevcut düşüş trendinin muhtemelen daha yüksek bir düzeltici hareketle veya yeni bir yükseliş trendinin başlangıcıyla karşı karşıya kalacağına dair bir uyarı işaretidir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple CEO’su Piyasayı ve Stablecoin’leri Yorumları

Sonraki Haber

Uzman İsimden Korkutan Açıklama: Altcoin’ler Yüzde 50 Daha Düşebilir!

İlgili Haberler