SBF’nin Yakın Çevresi, 3,2 Milyar Dolar Aldı: Mahkeme Dosyaları

Bitcoin Haber
FTX logo is seen in this illustration taken, November 8, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

FTX ve Alameda Research’ün eski üst düzey yöneticileri, firmanın yeniden yapılandırılmasıyla ilgilenen FTX yöneticilerine göre FTX bağlantılı kuruluşlardan 3,2 milyar dolar ödeme ve kredi aldı.

3,2 Milyar Dolar

Şu anda CEO John Ray III tarafından yönetilen FTX, çöküşünden bu yana borsadan toplam 8,9 milyar dolar olduğunu tahmin ettiği kayıp fonları takip ediyor.

FTX Borçluları tarafından 15 Mart’ta yapılan açıklamaya göre, Delaware İflas Mahkemesi’ne sunulan mali tablolar, Sam Bankman-Fried ve üst düzey yöneticilere aktığı iddia edilen milyarlarca dolar değerindeki kredi ve ödemelere işaret ediyor ve bunlar çoğunlukla ticaret şirketi Alameda Research’ten geliyor.

Ancak Bankman-Fried’in 2,2 milyar dolarla fonlardan aslan payını aldığı bildirildi.

Listede adı geçen diğer kişiler arasında eski FTX direktörü Nishad Singh, FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ve Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison da bulunuyor.

FTX yöneticilerine yapılan ödemelerin kabaca dökümü aşağıdaki gibidir:

  • Sam Bankman-Fried’a 2,2 milyar dolar
  • Nishad Singh’e 587 milyon dolar – FTX’in eski mühendislik direktörü
  • Zixiao “Gary “ye 246 milyon dolar Wang – FTX kurucu ortağı
  • Ryan Salame’ye 87 milyon dolar – FTX Digital Markets (FTX’in Bahama’daki kuruluşu) eski eş CEO’su
  • John Samuel Trabucco’ya 25 milyon dolar – Alameda eski eş CEO’su
  • Caroline Ellison’a 6 milyon dolar – Alameda eski CEO’su

Bu tutarlara Bahamalar’daki lüks mülkler, siyasi ve hayırsever amaçlara yapılan bağışlar ve FTX dışındaki iştiraklere yapılan “önemli transferler” gibi çeşitli satın alımlar için kullanılan 240 milyon doların üzerindeki tutarın dahil olmadığı belirtildi.

FTX yönetimi, şu anda alıcılara ve daha sonraki devralanlara karşı potansiyel eylemleri takip etme haklarını araştırdığını ve devam eden çabaların “varlıkların, yükümlülüklerin ve transferlerin daha fazla tanımlanmasıyla sonuçlanmasının beklendiğini” söyledi.

FTX’te Son Durum

Şirket, eski yöneticilerden fonları geri almanın yollarını aradığını ancak “nihai parasal geri kazanımların miktarı ve zamanlamasının şu anda tahmin edilemeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Bankman-Fried, FTX ve iştiraklerinde fonların yanlış kullanıldığı iddiasıyla bağlantılı olarak komplo, telgraf ve menkul kıymet dolandırıcılığı ile ilgili 12 suçlamayla karşı karşıya. Kendisi daha önce sekiz benzer orijinal suçlamayı kabul etmemişti.

Ellison, Wang ve Singh, Bankman-Fried‘e yöneltilen suçlamalara benzer suçlamaları kabul ettiler ve federal savcıların öncülük ettiği soruşturmalarda işbirliği yapıyorlar.

FTX veya Alameda’dan bir yöneticinin yetkililere yardım ettiğine dair bilinen ilk örnek, Salame’nin Bahamalı düzenleyicilere FTX’te işlenmekte olan potansiyel dolandırıcılığı ihbar etmesiyle ortaya çıktı ve bu da sadece iki gün sonra 11 Kasım’da borsayı kapatmalarına yol açtı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Inu Token, Shibarium Kod Dramasının Ortasında Yüzde 10 Düştü

Sonraki Haber

BNB Fiyatı Bir Haftada Yüzde 20’nin Üzerinde Arttı!

İlgili Haberler