SBF ve FTX Olayında Silvergate Bank İddiası: Yardım Mı Etti?

Bitcoin Haber

Silvergate Bank ve CEO’su Alan Lane, yeni önerilen bir toplu davada “Sam Bankman-Fried (SBF)” ve iki kuruluşu FTX ve Alameda Research tarafından düzenlenen milyarlarca dolarlık bir dolandırıcılık planına “yardım ve yataklık etmekle” suçlandı.

Silvergate İddiaları

Önerilen toplu dava, 14 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde, San Francisco merkezli bir FTX kullanıcısını temsil eden avukatlar tarafından açıldı ve bu kullanıcı – tıpkı diğer tüm FTX müşterileri gibi – geçen yıl borsa çöktüğünde yaklaşık 20.000 dolarlık kripto paradan mahrum kaldı.

Davacı Soham Bhatia, Silvergate Bank, ana şirketi Silvergate Capital Corporation ve CEO Alan Lane’in FTX müşteri fonlarının Alameda Research tarafından kullanıldığının farkında olduğunu iddia ediyor ve onları müşterilerinden “FTX’in gerçek doğasını” gizlemekle suçluyor.

Davaya göre, “İlgili tüm zamanlarda, Silvergate, Bankman-Fried ve Lane’in her biri diğerinin ortak komplocularıydı”.

Silvergate ve Lane, Bankman-Fried’in Davacı ve sınıf üzerinde ortaklaşa bir dolandırıcılık planı yürütmesine yardım ve yataklık etmiş, teşvik etmiş ve önemli ölçüde destek olmuştur:

Davalılar, yukarıda iddia edilen haksız fiillere, ihmallere ve diğer suiistimallere yardım, yataklık, teşvik ve önemli ölçüde destek vererek, yanlış yaptıklarının bilinciyle hareket etmiş ve davranışlarının yasadışı tasarımlarının gerçekleştirilmesine önemli ölçüde yardımcı olacağını fark etmişlerdir.

Dava, miktarı duruşmada belirlenecek olan tazminat, eski hale iade ve kârın mahsubunu bir arada talep etmektedir. Ancak davanın henüz bölge mahkemesi tarafından onaylanmamış olması, toplu dava olarak devam edebilmesi için gerekli bir adım.

Silvergate Davalarla Meşgul

Önerilen son dava, son iki ay içinde Silvergate aleyhine açılan bir başka toplu dava şikayeti.

14 Aralık’ta davacı Joewy Gonzalez, Kaliforniya Güney Bölge Mahkemesi’nde benzer bir toplu dava açarak Silvergate’i, FTX kullanıcı mevduatlarını Alameda’nın banka hesaplarına yerleştirirken kripto borsasına yardım ve yataklık ederek “FTX’in yatırım dolandırıcılığını ilerletme” konusundaki iddia edilen rolüyle suçladı.

10 Ocak’ta, Silvergate Capital Corporation’a karşı, Silvergate’in platformunun Güney Amerikalı kara para aklayıcılarının dahil olduğu “425 milyon doları aşan miktarlarda” kara para aklama olaylarını tespit edemediği iddiasıyla Güney Kaliforniya Birleşik Devletler Bölge Mahkemesi’nde bir toplu dava açıldı.

6 Şubat’ta algoritmik ticaret firması Statistica Capital, Signature Bank’a karşı “şu anda meşhur olan FTX dolandırıcılığı hakkında gerçek bilgiye sahip olduğu ve bunu önemli ölçüde kolaylaştırdığı” iddiasıyla varsayılan bir grup davası açtı.

“Özellikle Signature, FTX müşteri fonlarının tescilli, blok zinciri tabanlı ödeme ağı Signet içinde karıştırıldığını biliyordu ve buna izin verdi” diye yazdı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Fiyatı Yükseliyor: ETH’da Son Durum

Sonraki Haber

4 Milyar Dolarlık Kripto Fonu, Bitcoin’in (BTC) Dip Yaptığını Söyledi

İlgili Haberler