SBF O Önemli Tarihi Kaçırdı: FTX Olayında Şimdi Ne Olacak?

İlayda Peker

Kripto dünyasının son zamanlarda en çok konuşulan ismi olan Sam Bankman-Fried (SBF) elde edilen son bilgilere göre, Senato Komitesi’nin yaklaşan oturumuna katılacağını teyit etmesi için çok önemli bir süreyi kaçırdı.

SBF Süreyi Kaçırdı!

Eski FTX CEO’su, Senato Bankacılık Komitesi’nin 14 Aralık’taki Komite toplantısında ifade vermesi yönündeki talebine yanıt vermek için son tarih olan 8 Aralık Perşembe günü saat 17.00 ET’yi kaçırdı. Bu durum bir kongre celbi olasılığını gündeme getirdi. 8 Aralık’ta Senato Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi Başkanı Sherrod Brown ve Komite’nin kıdemli üyesi Senatör Pat Toomey taleple ilgili bir açıklama yayınladı.

Bu açıklamada, “FTX’in çöküşü tüketicilere gerçek mali zarar verdi ve etkileri kripto endüstrisinin diğer bölümlerine de yayıldı. Amerikan halkının Sam Bankman-Fried‘in FTX’teki suistimalleri hakkında cevaplara ihtiyacı var. Komite, FTX’in çöküşüyle ilgili yaklaşan duruşmamızda ifade vermesini talep etti ve buna uymazsa daha fazla eylemi değerlendirecek.” sözleri kullanıldı.

Resmi Komite web sitesine göre, “Kripto Çöküşü: FTX Balonu Neden Patladı ve Tüketicilere Verdiği Zarar” başlıklı oturum 14 Aralık’ta web üzerinden yayınlanacak. Şimdiye kadar, American University Washington College of Law Profesörü Hilary J. Allen ve Aktör ve Yazar Ben McKenzie Schenkkan olmak üzere iki tanığın duruşmaya katılacağı doğrulandı.

Duruşmanın Detayları

Profesör Allen, araştırmaları yeni finansal teknolojilerin finansal sistemin istikrarı üzerindeki etkisine odaklanan bir akademisyen. Ben McKenzie ise “The O.C.” adlı ABD televizyon dizisinde sorunlu bir genci canlandıran, kripto karşıtı bir aktör-yorumcu.

Ancak kripto sektöründen bazılarına göre bu kişilerin süreçte yer alması anlamsız. Örneğin; Messari’nin kurucusu Ryan Selkis tanık seçiminin anlamsızlığı hakkında yaptığı yorumlarda, “Senato FTX duruşması tam bir keçi rodeosu ve sistemle alay etmektir. Dikkat dağıtıcı olsa da gitmeyi teklif ettim, ancak Senato bunun yerine OC’nin eski yıldızını ve asla kriptolar ile ilgisi olmayan bir akademisyeni seçti.” sözlerini kullandı.

Bankman-Fried’in 14 Aralık’taki Senato Bankacılık Komitesi oturumunun yanı sıra 13 Aralık’ta ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde “FTX‘in Çöküşünün Araştırılması” başlıklı ayrı bir oturuma katılması da talep edildi.

Bankman-Fried’ın duruşmaya katılması ilk olarak Kongre Üyesi Maxine Waters’ın Twitter paylaşımıyla talep edildi. Ancak SBF 5 Aralık’ta duruşma tarihine kadar ne olacağından emin olmadığını belirterek bir şeyler netleştiğinde daveti kabul edeceğini dile getirdi.

Waters ise 8 Aralık’ta Bankman-Fried’ın duruşmada gönüllü olarak ifade vermemesi halinde “mahkeme celbinin kesinlikle bir ihtimal” olduğunu belirterek yanıt verdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

PlanB’den Yine İddialı Açıklama: Bitcoin 1 Milyon Dolar Olacak Mı?

Sonraki Haber

Tone Vays: “Yıl Sonunda Bizi Bitcoin’de Ralli Bekliyor!”

İlgili Haberler