Do Kwon Mu, SBF Mi? Hangisi Daha Çok Merak Ediliyor?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Google’da, Kasım 2022’de FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF) ile ilgili aramalar tavan yaptı. Dolayısıyla FTX’in iflası kripto ekosistemi üzerinde sanıldığından büyük bir etki yaratmış olabilir. Yapılan açıklamalarda ise bu eğilimin en büyük itici güçlerinden bazılarının ana akım medyanın ilgisi, devasa kayıplar ve siyasi bağlar olduğu ifade ediliyor.

FTX ve Google Aramaları

2 Kasım’da SBF, şirketi Alameda Research’ün FTX tarafından ihraç edilen bir varlık olan büyük miktarda FTX Token‘a (FTT) sahip olduğunun tespit edilmesinin ardından güvenilirliğini kaybetti. Sonraki iki hafta boyunca, kripto topluluğu araştırdı ve SBF’yi kullanıcıların fonlarını manipüle etmek ve kötüye kullanmaktan suçlu buldu. Bu durum sonuçta SBF tarafından kurulan yaklaşık 130 şirketin imparatorluğunun çöküşüne yol açtı.

Bir yandan kripto topluluğu, SBF’yi ve aralarında Caroline Ellison’ın da bulunduğu suç ortaklarını açıkça eleştirdi. Ancak diğer yandan ana akım medya, Tesla CEO’su Elon Musk ve Binance CEO’su Changpeng Zhao‘nun yanı sıra SBF’nin yanlışlarını da ortaya dökmeye çalıştı. Bunlardan bazılarının sadece söylentiden ibaret olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ana akım medyanın SBF etrafındaki anlatıyı değiştirmeye yönelik bariz girişimleri, Twitter’dan büyük bir direnişle karşılaştı, bu durum merakı daha da artırdı ve genel halk konu hakkında kendi araştırmalarını (DYOR) yapmak zorunda kaldı.

Sonuç olarak, Google’da “Sam Bankman-Fried” terimi aramaları Kasım ayında gözle görülür bir şekilde arttı. SBF’ye olan merak, Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon, Three Arrows Capital’in kurucu ortağı ve CEO’su Su Zhu ve Satoshi Nakamoto taklitçisi Craig Wright da dahil olmak üzere, alandaki diğer kötü şöhretli kişilikleri de geride bırakmış görünüyor.

Do Kwon ve SBF Karşılaştırması

Google Trends verileri, Terra olayı olduğunda Do Kwon aramalarına göre SBF için yapılan aramaların %185,7 daha fazla olduğunu gösteriyor. Bilindiği gibi LUNA, Mayıs 2022’de çöktü. LUNA’nın çöküşü, altı ay sonra SBF’nin yerini alacağı kripto tarihindeki en büyük hata olarak kabul edildi.

Buna ek olarak Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), devam eden soruşturmalar sırasında SBF’nin varlıklarına el koyduğu için FTX olayı yatışmaktan çok uzak gibi görünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Son Durum: Lider Kripto Yükselişe Geçecek Mi?

Sonraki Haber

Bu Durum Bitcoin’de Başka Bir Düşüşü Tetikleyecek Mi?

İlgili Haberler