Satoshi Nakamoto Gizemi Çözülüyor Mu: Önemli Açıklamalar 

Satoshi Nakamoto Gizemi Çözülüyor Mu: Önemli Açıklamalar 

Newsweek yazarı Leah McGrath, Japon-Amerikalı Dorian Satoshi Nakamoto’yu 2014 yılında Bitcoin’in kurucusu olarak adlandırmıştı. Son açıklamalara bakılırsa McGrath bu iddiasının hala arkasında. McGrath, Anthony Pompliano’nun podcast’inde Dorian Satoshi Nakamoto hikayesinin ayrıntılarını açıkladı.

Nakamoto Araştırması

McGrath’ın açıklamalarında Mart 2014’te hikayesi yayınlanmadan önce, Satoshi Nakamoto olabilecek ilk on kişi ile görüşmenin kolay olduğunu ve onlarla e-mail yoluyla iletişime geçtiğini ifade etti. McGrath, Gavin Andresen ve Hal Finney ile görüşmelerinde Nakamoto’nun bir takım değil tek bir kişi olduğu ve bunun Bitgold’un yaratıcısı Nick Szabo olmadığı kanısına vardığını belirtti.

McGrath’a göre Szabo, pek çok insan için ilk aday olmasına rağmen hayat koşulları sebebiyle Nakamoto olmaya uygun değildi. Ancak gazetesinin açıklamalarına göre, ismi de Satoshi Nakamoto olan 64 yaşındaki Japon-Amerikalı birçok kişinin önünde yaptığı ve aslında McGrath’ın da hikayesinin temelini oluşturan “ARTIK bu işe karışmıyorum” sözleri ile ipucunu verdi. McGrath, Dorian Satoshi Nakamoto’nun burada Bitcoin’e atıfta bulunduğunu düşünüyor.

“Dorian Her Şeyin Farkında”

McGrath’ın açıklamalarına göre 64 yaşındaki Nakamoto her şeyin farkında ve “Bunu tartışamam. Başkalarına devredildi. Artık onlar sorumlular. Artık hiçbir bağlantım yok.” sözleri ile de bunu kanıtlıyor.

Buna ek olarak McGrath’ın Satoshi’yi Dorian’ın Los Angeles’taki konumu ile doğrudan ilişkilendiren kanıtları da bulunuyor ve bu kanıtta Finney’in paylaştığı ve düzeltilmesi gerektiğini söylediği çökmüş bir dosyaya dayanıyor. Yapılan açıklamalara göre dosyanın IP adresi Dorian’ın yaşadığı mahalleyi gösteriyor.

Aslında Satoshi Nakamoto’nun gerçekten kim olduğu 11 yıldır gizemini koruduğu için olsa gerek kripto para ekosisteminde bir tabuya dönüşmüş durumda. Bu zamana kadar pek çok isim çıkmış olmasına rağmen asla Satoshi olduğuna inanılmayan Craig Wright belki de en popüler olanlar arasında yer alıyor. Çünkü Wright kendi kendini Nakamoto ilan etti. Bununla birlikte piyasanın başka bir popüler ismi de kendisinin Nakamoto olmadığının altını çizse de Nakamoto’nun kim olduğunu %99 bildiğini savunuyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.