Satoshi Nakamoto Adının Ardında Kim Var? Neden Saklanıyor?

Satoshi Nakamoto Adının Ardında Kim Var? Neden Saklanıyor?

Adım adım Bitcoin’in 11. doğum gününe yaklaştığımız bu günlerde “Satoshi Nakamoto neden anonim olmayı tercih etmiş olabilir?” sorusu kafama takıldı.

Bitcoin’in Ortaya Çıkışı ve Satoshi

3 Ocak 2009’da hayat geçirilen Bitcoin, eşler arası ödeme sistemi olarak tanımlandı. Peer to peer yani “eşler arası ödeme sistemi” özelliğinden de anlaşılacağı gibi Bitcoin aslında bankalar gibi aracı finansal kurumları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir proje olarak hayata geçirildi. Zaten günümüzde Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili bu kadar çok endişe duyulması ve haklarında sürekli kötüleyen haberlerin çıkması da bu yüzden. Hükümetler ve finansal otoriteler kripto para birimlerinin mevcut düzeni tehdit etme potansiyelinden çekiniyor.

Yıllar içinde sürekli popülaritesi artan ve bu durum fiyat performansına da yansıyan devrimci teknolojik gelişmenin yaratıcısı doğal olarak merak ediliyor. Ancak o kendisini Satoshi Nakamoto takma adının arkasına gizlemeyi tercih ediyor. Hatta Bitcoin’in arkasında sadece bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğu dahi hala sırrını koruyor.

Bitcoin popülarite kazanmaya başladıktan sonra birçok kişi Satoshi Nakamoto isminin sahibi olarak gündeme geldi. Çünkü insanlar bu potansiyele sahip herkes için bir nevi meraklarını gidermek için şanslarını denedi.

Satoshi olduğu iddia edilen isimler arasında; bir cypherpunk ve kriptografçı olan Hal Finney, ünlü kriptograf Nick Szabo, Space X ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, bilim kurgu yazarı ve fütürist Neal Stephenson ve 90’larda dijital para birimleri hakkında önerilerde bulunan Wei Dai

Ancak gündemde en çok yer eden ve hatta alay konusu olan isim Craig Wright… Çünkü Wright kendisi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti ve tabii ki kripto para ekosisteminin büyük tepkisini topladı. Hatta piyasanın ünlü isimleri asılsız iddiası dolayısıyla Wright’a dava açtı.

Peki, Satoshi Neden Kendisini Saklıyor?

Genel itibariyle bakıldığında bu kadar ünlü olan bir girişimin başındaki ismin ya da grubun eninde sonunda kendisini açığa çıkarması beklenir. Çünkü insanlar hem ün ve şöhretten hem de bunların getireceği zenginlikten faydalanmak isterler. Ancak Satoshi 11 yıldır kendisini profesyonel bir şekilde saklamayı başarıyor.

Bitcoin’in yaratıcısının kendisini saklamasının en önemli nedeni, ortaya çıkardığı projenin prensiplerine uymak istemesi olabilir. Çünkü Bitcoin anonim değil de bir kişi, grup ya da şirkete ait bir proje olarak tanıtılsaydı istenilen finansal özgürlük yalnızca whitepaper’da kalırdı. Yani Satoshi projesine olan saygısı sebebiyle kendisini saklıyor olabilir.

Bunun yanında ortaya çıkması halinde muhtemelen hem hükümetler hem finansal kurumlar hem de kolluk kuvvetleri anında peşine düşerdi. Çünkü Bitcoin’in yasadışı işlerde kullanıldığını düşünenler olduğu gibi finansal istikrarı bozma potansiyeli olduğunu düşünenler de var. Dolayısıyla bu sistemin fişinin çekilmesi için öncelikle yaratıcısı hedef alınırdı.

Öte yandan Satoshi’nin kim olduğunun bilinmesi durumunda herhangi bir açıklaması Bitcoin’in fiyatı üzerinde çok büyük etki yaratacaktı. Bu da “özgür para” terimine uymayarak, kontrolün bir nevi tek bir kişi ya da grubun elinde olması anlamına gelecekti. Aynı şu anda merkez bankalarının kontrolü elinde tutarak istedikleri zaman piyasaya para sürmesi ve piyasadan para çekmesi gibi bir durum oluşurdu.

Tüm bunlara bakıldığı zaman Satoshi Nakamoto hem kendisini hem de ortaya çıkardığı devrimsel teknolojiyi korumak için ve bu sisteme duyduğu saygı sebebiyle kendisini saklıyor…

Her ne kadar Satohsi’nin kim olduğunu merak etsem de aldığı kararın doğru olduğunu düşünenlerdenim.

Belki günün birinde gerçek Satoshi’yi tanıma fırsatını yakalarız…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.