Satoshi İle İlgili İlginç Detaylar Ortaya Çıkmaya Devam Ediyor

İlayda Peker

İlk Bitcoin (BTC) geliştiricilerinden birine göre Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i ortaya çıkmadan önce kripto uzmanlarından yardım istedi.

2010 yılında Satsohi ile yakından çalışan Laszlo Hanyecz, Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda Satoshi’nin eliptik eğri secp256k1’i seçmesi karşısında şaşkına döndüğünü dile getirdi. Çünkü o zaman bu eğrinin kullanımı olağandışıydı. Hanyecz’e göre Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) eğrileri çok daha yaygındı. Yıllar boyunca birçok Bitcoin meraklısı, Satoshi tarafından seçilen eğri daha verimli olduğundan ve herhangi bir güvenlik açığının oluşmasını çok daha büyük oranda önlediği için bunun şans mı yoksa deha mı olduğu konusunda farklı görüşler sunuyor.

Satoshi’nin Yardımcıları

Bir noktada Hanyecz, Satoshi’ye neden bu eğriyi seçtiğini bir e-mail yoluyla sordu ve Satoshi Hanyecz’e “kendisine yardımcı olan bazı uzmanları olduğunu” ifade etti. Hanceyz’in açıklamalarına göre Satoshi bu konuda destek almak için bir grup kişiyle çalışmış ve bu uzmanlar bahsi geçen eğrinin daha doğru olacağı konusunda fikir vermiş.

Öte yandan Satoshi’nin bu dış yardımı ne zaman aldığı tam olarak belli değil ama Bitcoin’i başlatmadan önce olduğu kesin. Ayrıca Satoshi’nin sorularını bazı kriptografik forumlarda ve posta listelerinde yayınlayıp yayınlamadığı veya kriptograflarla canlı iletişim kurup kurmadığı da açık değil.

Bitcoin’den Önceki Denemeler

Bunların yanı sıra geliştirici Nakamoto’ya Bitcoin’i ne zamandır denediğini ve tasarımı nasıl yaptığını da sordu. Nakamoto, Bitcoin üzerinden uzun zamandır çalıştığını ve öncesinde de birkaç denemesi olduğunu belirtti.

Bununla birlikte Satoshi genel olarak şeffaflığı ile biliniyor ve Bitcoin üzerinden 18 ay çalıştığını dile getiriyor. Ancak önceki denemeler ile Bitcoin’in önceki sürümlerinden mi yoksa farklı kripto para girişimlerinden mi bahsedildiği bilinmiyor.

Öte yandan son zamanlarda Satoshi Nakamoto ile ilgili haberlere sıkça rastlamaya başladık. Bunun sebebi 11 yıllık ilk cüzdanlar birinin harekete geçmesi ve içindeki BTC’leirn Nakamoto’ya ait olduğunun sanılması olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin 10.000 Doların Üzerine Çıkmayı Başardı!

Sonraki Haber

Son Olaylar Bitcoin’i Nereye Taşıyacak?

İlgili Haberler