11 Yıllık Cüzdanın Harekete Geçmesi BTC’yi Nasıl Etkileyecek?

İlayda Peker

Kripto ekosistemi, 10 yıldır uykuda olan kripto cüzdanın dün harekete geçmesi ile deyim yerindeyse adeta alev aldı.

Dün 2009 yılında ortaya çıkan ilk Bitcoin (BTC) cüzdanlarından olan bir cüzdan 50 BTC’lik işlem gerçekleştirdi. Bu haber her ne kadar ilk olarak bu hamleyi Satoshi Nakamoto’nun yaptığını düşündürse de sonrasında durumun sanıldığı gibi olmadığı anlaşıldı. Ortaya çıkan verilere göre bu işlemi gerçekleştiren ya ilk madencilerden biri ya da ilk BTC sahiplerinden biri…

Tüm bunların yanında Böyle bir hareket son gerçekleştiğinde Bitcoin fiyatında %28 bir artış görülmüştü. Ancak lider kripto para biriminin günümüzdeki harekete tepkisi düşüş yönünde oldu.

İşlem Satoshi’ye Ait Değil

Satoshi Nakamoto’nun bu işlemi gerçekleştirmiş olması gerçekten çok ürkütücü senaryolara yol açabilir. Çünkü Bitcoin yaratıcısının yaklaşık olarak 1 milyon BTC’ye sahip olduğu düşünülüyor. Eğer Nakamoto elindeki tüm BTC’leri satarsa bu hem yatırımcı hissiyatına büyük zarar verir hem de oluşacak satış baskısı ile lider kripto para biriminin fiyatını aşağı çekebilir. Dolayısıyla adresin Satoshi’ye ait olmadığının anlaşılması yatırımcıların için rahatlattı.

Öte yandan 2009 yılının Nisan ayında kripto para birimini keşfeden ve ilk Bitcoin geliştiricilerinden olan Martti Malmi bu cüzdanın kendisine ait olduğu ile ilgili söylentileri reddetti ve “Hayır. Bitcoin Ocak 2009’da kriptografi mail listesinde açıklandı ve birçok kişi bunu test edebilirdi. Ben Nisan ayında Bitcoin’i keşfettim.” ifadelerini kullandı.

Tarih Tekerrür Ederse

Cüzdanın harekete geçmesinin ardından Bitcoin fiyatında yaklaşık olarak 500 dolarlık bir düşüş yaşandı. Ancak bazı isimler bunun yalnızca anlık bir tepki olduğunu ve fiyatın artışa geçebileceğini ifade ediyor.

Tarihsel olarak bakıldığında da Satoshi dönemi coin’leri her hareket ettiğinde Bitcoin’in artış şeklinde cevap verdiği ifade ediliyor. Son olarak böyle bir durum yaşadığında fiyat %28 artış göstermişti…

Newsbtc’nin haberine göre BlockTower Capital’de bir yatırımcı olan Avi Felman konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, 2017 yılında ilk Bitcoin’lerin harekete geçtiğini ve bu hamle birlikte önce %3 düşüş gösteren BTC’nin sonrasında %28 artış sergilediğini dile getirdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Kullanımında Afrika En Yüksek Oranlara Sahip

Sonraki Haber

11 Yıllık Cüzdan Craig Wright’a Mı Ait?

İlgili Haberler