Satoshi Döneminden Bir Cüzdan 10 Yıl Sonra Harekete Geçti!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgiler 2011 yılından bu yana hareketsiz olan bir Bitcoin cüzdanının hareket geçtiğini gösteriyor. Whale Alert’e göre cüzdan, Satoshi Nakamoto’nun en son e-postasını gönderdiği ve sonrasında da sırra kadem bastığı 2011 yılından bu yana ilk kez harekete geçti.

Uyuyan Cüzdan Uyandı

Yapılan açıklamaya göre cüzdanın yapmış olduğu 8.425 dolarlık ilk yatırım 23,7 milyon dolara yükseldi ve Bitcoin son on yılda büyük kazançlar kaydetti.

Yapılan açıklamalara göre aslında birinin 10 yıl boyunca cüzdana hiç dokunmadan beklemesi ve sabredebilmesi pek olası görünmüyor. Bu sebeple daha çok birinin cüzdana ulaşmış olma ihtimali ya da cüzdan sahibinin kaybettiği şifresini bulmuş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Bunlara ek olarak Geçen Mayıs ayında da genesis bloğunun çıkarılmasından sadece iki ay sonra, Şubat 2009’da açılan bir Bitcoin cüzdanından 500.000 dolar değerinde Bitcoin transfer edildi. Bu durum Satoshi’nin fonlarını geri çekmeye başladığı yönünde spekülasyonlara yol açtı ancak blockchain analistleri daha sonra bu teoriyi çürüttü.

Arka Arkaya Gelen İşlemler

Tüm bunların yanında Kasım ayında da uyuyan bir balina 150 milyon dolarlık bir cüzdanı aktif hale getirdi. Öte yandan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırmaya göre, Bitcoin adreslerinin yalnızca %0.01’i toplam arzın yaklaşık üçte birini kontrol ediyor.

Bu sebeple bazı isimler merkezsiz olarak tasarlanan Bitcoin’in merkezi hale geldiğini ifade etse de hala BTC’nin dünyadaki en merkezsiz sistem olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) 2022 Hedeflerine Ulaşabilecek Mi?

Sonraki Haber

Popüler Analist Bu Coin’e Karşı Uyardı: Satış Baskısı Devam Edebilir!

İlgili Haberler