Bitcoin Piyasa Hakimiyetindeki Düşüş Altcoin Rallisinin Habercisi Mi?

İlayda Peker

Bitcoin hakimiyetindeki gözle görülür düşüş piyasada iki şekilde yorumlanıyor: İlk olarak Bitcoin dominance’daki düşüş BTC’nin fiyatının aşağı hareketinin devam edeceği ya da konsolide olacağı yorumlarının yapılmasına sebep oluyor. İkinci olarak ise bazı analistler Altcoin rallisinin başlamak üzere olduğunu ifade ediyor.

Bitcoin Dominance Düşüyor

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti bu hafta gözle görülür bir geri çekilme yaşadı ve %40’lık seviyelerin altına geriledi. Elde edilen bilgilere göre Bitcoin piyasa hakimiyetinin en düşük seviyesi %36,7 ve son geri çekilme ile bu seviyeler çok yaklaşıldı.

Öte yandan 2021 yılında BTC dominance ilk kez gerilemiyor. Örneğin; Bitcoin’in piyasa hakimiyeti Mayıs ve Eylül aylarında %40’lık seviyelere geriledi.

Bunlara ek olarak bir Bitcoin eleştirmeni olarak tanıdığımız Peter Schiff Twitter ile paylaştığı bir gönderide bunun, BTC’nin “ilk hareket eden ve rekabet avantajını kazanan varlık olma durumunu kaybettiğinin” göstergesi olduğunu dile getirdi.

Altcoin Sezonu Mu Geliyor?

TradingPlatforms tarafından 27 Aralık’ta yayınlanan araştırma, verilerin yaklaşan bir “altcoin sezonu” sinyali olabileceğini belirtti. Ayrıca son yedi yılda, altcoin piyasa hakimiyeti 2014’teki %21 seviyelerinden bu ay %60 seviyelerine kadar üç kat arttı.

Öte yandan Ethereum‘un (ETH) piyasa hakimiyeti yaklaşık 500 milyar dolar ile %20’nin üzerinde bulunuyor. Geçen yıl boyunca ETH’nin piyasa hakimiyeti %10 seviyelerindeydi.

Bunlara ek olarak 24 Aralık tarihli bir tweet’te, kripto analisti “Altcoin Sherpa”, altcoin sezonun bir yıl boyunca devam ettiğini iddia etti. BTC’nin piyasa hakimiyetini izleyen bir grafiğe atıfta bulunan analist, düşüş eğiliminin devam edebileceğini öne sürdü.

Bunların yanında kripto para birimlerine yapılan kurumsal yatırımların 2022 yılında artacağı düşünülüyor. Bu sebeple önümüzdeki yıl piyasa hakimiyeti göstergelerinde daha fazla volatiliteye sahip olabiliriz.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Düşerken Bu Altcoinler Yatırımcısını Güldürüyor!

Sonraki Haber

Milyarder Girişimci Elon Musk: “Dogecoin, Şu Ana Kadar Gördüğüm En İyi Varlık”

İlgili Haberler