Şangay Yükseltmesi Ortasında ETH Opsiyon İşlem Hacmi Bitcoin’i Aştı

Bitcoin Haber

Ethereum‘a (ETH) bağlı opsiyon piyasası, 2023’ün ilk örneği olan son 24 saat içinde Bitcoin’den (BTC) daha fazla faaliyet gördü.

Ethereum’da Son Durum

Sektör lideri Deribit de dahil olmak üzere büyük borsalar, son 24 saat içinde 1,23 milyar dolar değerinde eter opsiyon sözleşmesinin el değiştirdiğini gördü. İsviçre merkezli veri takip sitesi Laevitas’a göre bu rakam, küresel kripto opsiyonları faaliyetinin yaklaşık %60’ına ve Bitcoin‘in 823,7 milyon dolarlık nominal işlem hacminden %50 daha fazlasına tekabül ediyor.

Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı veren ancak yükümlülüğü olmayan türev sözleşmelerdir. Alım opsiyonu satın alma hakkı verirken satım opsiyonu satma hakkı verir. Yatırımcılar alım ve satım opsiyonlarını spot/futures piyasa riskinden korunmak ve asimetrik bir ödeme elde etmek için kullanırlar. ETH yazının kaleme alındığı sırada 2.100 dolar üzerinde işlem görüyor.

Ether opsiyonları piyasasındaki son hareketlilik, Ethereum’un Çarşamba günü merakla beklenen Şangay yükseltmesini başarıyla gerçekleştirmesinin hemen ardından geldi. Yükseltme, Aralık 2020’den bu yana ağda stake edilen 18 milyondan fazla eterin çekilmesini sağlayarak, ödüller karşılığında ağ güvenliğini artırmak için blok zincirindeki coinleri kilitleme işlemi olan stake etme riskini ortadan kaldırdı.

O zamandan bu yana CoinDesk’in Ether fiyat endeksi (ETX) %10’un üzerinde bir artışla sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 2.115 $’a yükseldi ve yükseltme sonrası fiyat düşüşü korkularına meydan okuyarak piyasa lideri bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Çift haneli kazanç, yatırımcıların eter alım opsiyonlarına olan ilgisini artırdı.

ETH Yorumları

Kripto piyasa yapıcısı GSR’de OTC tüccarı olan Chris Newhouse, Deribit’te yayınlanan bir analizde, “ETH‘de OTM([para dışı) çağrıları için güçlü bir talep gördük” diye yazdı.

Ether’in piyasa fiyatının üzerindeki kullanım fiyatlarında yapılan çağrılara para dışı çağrı denir. Bunlar, mevcut spot fiyatın altındaki kullanım fiyatlarındaki çağrılara kıyasla ucuzdur.

Ether çağrılarına yönelik artan talep, pozitife dönen kısa vadeli ve uzun vadeli opsiyon çarpıklığından anlaşılıyor. Çarpıklık, zımni volatilite primi veya alım ve satım fiyatları arasındaki farkı ölçer.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Rallisi Yaklaşıyor Mu? Kripto Paralar BTC’yi Takip Edecek Mi?

Sonraki Haber

Dogecoin Yükselişi Sürüyor: DOGE 0,1 Dolara Yükselecek Mi?

İlgili Haberler