Sam Bankman-Fried Yeni Yıla Hapishanede Mi Girecek: FTX’te Son Durum!

İlayda Peker

Noel öncesinde Sam Bankman-Fried (SBF) için işler hiç de iyi görünmüyor. Elde edilen son bilgilere göre SBF yeni yıla parmaklıklar arkasında girebilir. Peki, bu durumun kripto para piyasasında etkileri ne olabilir?

FTX ve SBF’de Son Gelişmeler

FTX’in eski CEO’su Bankman-Fried, Salı günü Bahamalar’da gözaltına alındı.  Yakalanmasından bir gün sonra, Bahamalar hükümeti ona geçici özgürlük seçeneğini sunmamayı tercih etti.

Öte yandan Bankman-Fried’in avukatı, müvekkilinin 250.000 dolar nakit ödeme karşılığında serbest bırakılmasını talep etti. Ancak çeşitli haber kaynaklarına göre, Baş Sulh Yargıcı Joyann Ferguson-Pratt, SBF’nin kaçma riski olduğunu dile getirdi. Bu karar, ABD’li milletvekillerinin SBF’yi milyarlarca doları zimmetine geçirmek ve Amerikan tarihinin en büyük mali suçlarından biri olarak adlandırılan kampanya yasalarını ihlal etmekle suçlamasının ardından geldi.

Bunların yanında Reuters Çarşamba günü yayınladığı bir haberde, FTX’in  eski CEO’sunun kravatsız mavi bir takım elbise giydiğini, başını eğdiğini ve mahkeme kararını verirken ailesine sarıldığını belirtti.

SBF şimdi 115 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. Reuters, davanın öneminin çok büyük olduğunu ve sanık aleyhine yeni delillerin ortaya çıkması halinde durumun daha da kötüleşebileceğini açıkladı. SBF’nin savunma avukatlarından Mark S. Cohen ise açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Bankman-Fried şu anda hukuk ekibiyle birlikte suçlamaları analiz ediyor ve tüm yasal alternatiflerini değerlendiriyor.

Bankman-Fried ve avukatları ABD’ye iadesine ise karşı çıkacaklarını belirttiler. İade duruşmasının 8 Şubat 2023 tarihinde yapılması planlanıyor.

FTX Mağduriyeti

Bankman-Fried, bu yıl beklenmedik bir şekilde kapanmasından önce FTX’i dünyanın en büyük borsalarından biri haline getirmek için kripto para rallisinden yararlanarak 20 milyar doların üzerinde bir servet kazandı. Ancak sonrasında yaşanan kripto para ayı piyasasının ateşine daha çok benzin döktü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde FTX, geçen ay iflas başvurusunda bulundu ve bu durum birçok kullanıcının para çekememesine neden oldu. Mahkeme belgelerine göre FTX’in en büyük 50 alacaklısına 3 milyar dolardan fazla borcu var. Ayrıca Bankman-Fried’e yönelik en ağır iddialar arasında, yatırım şirketi Alameda Research‘ü milyarlarca dolarlık müşteri parasıyla desteklemesi yer alıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

FTX Eski CEO’su Sam Bankman-Fried Tutuklandı, Twitter Karıştı!

Sonraki Haber

Solana Yorumları: SOL’de Fiyatı Etkileyen İki Faktör

İlgili Haberler