FTX Eski CEO’su Sam Bankman-Fried Tutuklandı, Twitter Karıştı!

İlayda Peker

Twitter, Sam Bankman-Fried‘in (SBF) Bahamalar’da tutuklanmasının ardından deyim yerindeyse karıştı. Yapılan yorumlarda bu durumun bu kadar hızlı gerçekleşmesine şaşırıldığı görülüyor. Peki, olayların detayları nelerdi?

SBF Tutuklandı!

FTX eski CEO’su, SBF, Birleşik Devletler hükümetinin kendisine karşı suç duyurusunda bulunduğuna dair bildirim aldıktan sonra Bahamalar Kraliyet Polisi tarafından tutuklandı. Bu durum Twitter’da pek çok yorum yapılmasına ve politikacıların, kripto yöneticilerinin ve influencer’ların adeta sosyal medya platformuna akın etmesine sebep oldu.

Bugüne kadar kripto endüstrisi konusunda oldukça tarafsız bir görüşe sahip olan New York Demokrat Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez, 13,4 milyon takipçisi bulunan Twitter hesabından, Bankman-Fried’in tutuklanmasının “adaletin yerini bulması” yönünde bir adım olduğunu söyledi. Ancak Cortez’e göre bu durum Bankman-Fried’in 13 Aralık’ta yapılması planlanan Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önündeki ifadesini erteleyecek.

Öte yandan ABD Senatörü Cynthia Lummis de, savcıların Bankman-Fried hakkında “iyi ve eski moda bir dolandırıcılık” konusunda doğru karar verdiklerini ifade etti ve bu konuda memnun olduğunu dile getirdi.

Bir diğer ABD senatörü ve kripto eleştirmeni Elizabeth Warren da aynı fikirdeydi ve 13 Aralık’ta 7 milyon takipçisine attığı bir tweet’te ABD Adalet Bakanlığı’nın yasaları çiğneyen şirket yöneticilerini daha fazla sorumlu tutması gerektiğini belirtti.

Tutuklama Hakkında Yorumlar

Bununla birlikte bu durumu deyim yerindeyse tiye alanlar da oldu. Örneğin; Into The Cryptoverse adlı kripto analiz kanalının yöneticisi ve kurucusu Benjamin Cowen bu durum hakkında bir şiir yazdı. Ayrıca konuyu meme’ler ile yorumlayanlar da oldu.

Öte yandan FTX’in Kasım ayındaki çarpıcı iflasından bu yana Bankman-Fried’ın Twitter paylaşımları ve medyada yer alması hakkında da çok şey söyleniyor.

Not Investment Advice’ın ortak sunucusu Trung Phan 13 Aralık’ta Bankman-Fried’ın kamuoyu önündeki dengesiz davranışlarının savunma avukatının işini zorlaştıracağını söylerken, diğerleri de Bankman-Fried’ın tutuklanmasının ardından büyük olasılıkla meslektaşlarının ve FTX fiyaskosuyla bağlantılı kişilerin de suçlanacağına inanıyor.


Total
22
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tone Vays: “Yıl Sonunda Bizi Bitcoin’de Ralli Bekliyor!”

Sonraki Haber

Sam Bankman-Fried Yeni Yıla Hapishanede Mi Girecek: FTX’te Son Durum!

İlgili Haberler