Salgın Bitcoin’i Nasıl Daha Güçlü Yapacak?

İlayda Peker

Delphi Digital son yayınladığı State of Bitcoin adlı raporunda, dünyadaki merkez bankaları ve hükümetlerin ekonomilerini ayakta tutmak için iyi kötü her şeyi yaptığı ve Bitcoin’in bu durumdan en iyi şekilde yararlanacağı ifade ediliyor. Aslında FED’in “Biz, piyasanın sorunsuz işlemesini ve para politikasının daha geniş finansal koşullara ve ekonomiye etkili bir şekilde aktarılmasını desteklemek için gereken miktarlarda Hazine menkul kıymetlerini ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetleri almaya devam edeceğiz.” açıklaması merkez bankalarının her şeyi yapmaya hazır olduklarını net bir şekilde ortaya koyuyor.

Enflasyon ve Deflasyon

Delphi Digital’in raporunda, küresel ekonomileri canlandırmaya adanmış para ve mali yardım miktarının 10 trilyon dolardan fazla olduğu ifade ediliyor. Bu kadar büyük bir miktar yeni basılmış nakit büyük olasılıkla dünya enflasyonunu çok yüksek rakamlara çıkaracak. Ancak Bitcoin‘in deflasyonist politikası bu durumun karşısında büyük bir şans yaratabilir.

Bunun yanında merkez bankalarının sürekli para basması, Euro ve dolar gibi dünyanın en güçlüleri kabul edilen para birimlerinin alım gücünü düşürme potansiyeline sahip. Bu da uzun vadede Bitcoin’in işine yarayacak bir durum oluşturabilir.

Bunların yanında rapora göre Bitcoin’in küresel ekonomik sistemin bir parçası olması zaman alabilir ama Bitcoin şimdiden dünyadaki bazı para birimleri karşısında çok daha iyi performans sergiliyor. Örneğin; Rus rublesi karşısında Bitcoin bugüne kadar %44’ten fazla, ABD doları karşısında %20’den fazla ve Brezilya realine karşı %74 oranında artışlar kaydetti.

Bitcoin’in bu şekilde farklı para birimlerine karşı kazandığı güç Delphi Digital’in Bitcoin’e olan talebin de artmasını sağlaması yönünde bir sonuca varmasını sağlıyor.

HODL’lar Artıyor

Bunların yanı sıra on-chain veriler de talebin arttığını ortaya koyuyor. Delphi, küçük cüzdanlar tarafından tutulan arz miktarının zaman içinde arttığını açıkladı. İnsanlar bir yandan Bitcoin biriktirirken borsalarda Bitcoin miktarının düşüyor olması da HODL’ların arttığını gösteriyor. Yani uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının sayısında artışlar görülüyor. Bu da insanların Bitcoin’in gelecekte büyük işler yapacağına inandığını gösteriyor olabilir.

Kaynak: NewsbtcTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tezos, EOS ve XRP İşlemleri Değer Aktarımı Sağlamıyor Mu?

Sonraki Haber

Hacker’lar ETH Fiyatını Aşağı Çekebilir Mi?

İlgili Haberler