Şaka Coin Furyası Bitiyor Mu: Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) Kan Kaybediyor

İlayda Peker
Top view of cute dog looking at camera while sitting on green lawn in park in Saint Petersburg, Russia

Şaka coin’leri 2021 yılına damga vuran kripto para birimlerinden oldu. Ancak son düşüşler sırasında Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi şaka coin’lerinin giderek daha fazla kan kaybettiği görülüyor. Her ne kadar Mayıs ayında yaşanan düşüş sonrasında toparlanmalar yaşanıyor olsa da şaka coin’leri beklenen toparlanmayı sergileyemiyor.

DOGE ve SHIB Kan Kaybediyor

Dogecoin gibi şaka coin’leri 2021 yılı boğa koşusu sırasında gerek popüler isimlerin gerekse de sosyal medyanın desteği ile çok büyük artışlar kaydetti. Uzman isimler bu büyük artışların sonucunda büyük düşüşlerin yaşanacağı konusunda defalarca uyarılarda bulunmuştu.

Buna ek olarak o dönemde çok büyük karlar elde edilen yatırımcıların ellerindeki kripto para birimlerini satmasının da oldukça mantıklı olduğu görülüyor. Örneğin; Dogecoin fiyatı yıla 0,01 dolar gibi bir fiyatla başlamış ve fiyatını yıl içinde 0,73 dolara kadar çıkarmıştı. Şu anda ise DOGE 0,19 dolardan işlem görüyor ve hala yıl başındaki fiyatının %1.000 üzerinde değerle ilerliyor.

Öte yandan şaka coin’lerinin aslında bir amacının olmaması yaşanan artışlar sebebiyle aşırı değerlenmelerine de sebep oldu. Dolayısıyla analistler, kısa vadede daha derin geri çekilmelerin de yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Tüm bunlara bakıldığında şaka coin’lerinin giderek kan kaybettiği ifade edilebilir.

DOGE ve SHIB’i Bekleyen Düşüşler

CryptoCompare’den gelen rapor, işlem hacimlerinin genel olarak düştüğünü gösteriyor. Borsalar, Haziran ayında işlem hacimlerinde büyük kayıplar kaydetti. Bu noktada şaka coin’lerinin fiyatları da sürekli düştü ve Dogecoin’in 1 hafta içinde %10’dan fazla değer kaybettiği ifade edilebilir.

Ayrıca SHIB de DOGE ile aynı kadere sahip gibi görünüyor. Bir Dogecoin klonu olan SHIB’in, DOGE’nin fiyat hareketlerini takip ediyor olması ise şaşırtıcı olmayan bir durum olarak nitelendiriliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İngiltere Merkez Bankası’ndan Çelişkili Kripto Para Açıklamaları

Sonraki Haber

Bitcoin İçin 30.000 Dolar Seviyesi Neden Çok Önemli?

İlgili Haberler